Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ilk taksit zamanı 2017!

Emlak vergisi mükellefleri için ilk taksit dönemi 1 Mart'ta başladı. Emlak vergisi ilk taksit zamanı 2017, 31 Mayıs'ta sona erecek..


1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödenen emlak vergisini, tüm gayrimenkul sahipleri ödüyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.  Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.


Mesken, işyeri, arsa ve araziler için gayrimenkul sahipleri tarafından ödenen emlak vergisi yılın belli dönemlerinde tahsil ediliyor.


İlçe belediyesinin tahsilat birimine ödenen emlak vergisi, taşınmazın bedeli ve emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehirdeki taşınmaz mallar için bu oranlar yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisi oranları 2017

Cinsi Normal yörede BüyükşehirdeMesken Binde 1 Binde 2İşyeri Binde 2 Binde 4Arsa Binde 3 Binde 6Arazi Binde 1 Binde 2

Vergi ödeme hususunda taksitlendirme yapan bankalar arasında Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Finansbank, Akbank yer alıyor. Siz de kartını kullandığınız banka ile iletişime geçerek ödediğiniz emlak vergisin ekstrenize taksitli olarak yansımasını talep edebilirsiniz.


Kat irtifaklı evin emlak vergisi

GİB 07.08.2012 tarih ve 1.22.6618-2457 sayılı özelge gereğince kat irtifakı olan gayrimenkuller için arsa değil, bina vergisi (yani ev, büro ve dükkân vergisi) ödeniyor. 
Bu nedenle kat irtifakı tapusu olan bir ev için mesken emlak vergisi oranları kullanılarak hesaplanan vergi ödeniyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com