Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi kimlere iade edilir?

Emlak vergisinde kimi mal sahipleri vergiden muafken, habersiz şekilde ödedikleri verginin iadesini alabiliyor. Peki, emlak vergisi kimlere iade edilir?


Emlak vergisinin mükellefi, evi, işyeri, arsa ve arazisi olan kimseler oluyor. Bir gayrimenkule paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.


1319 sayılı Kanun gereğince kimi mükellefler vergi ödemelerinden muaf oluyor. Kanunda yer alan 8. maddeye göre tek meskeni bulunan ve geliri olmayan kimseler muaf olabilecek kimseler olarak karşımıza çıkıyor.


Vergiden muaf olup, muafiyetten habersiz bir şekilde emlak vergisini ödeyenlerin ödedikleri ücretler kendilerine geri iade ediliyor. Peki, emlak vergileri kimlere iade edilir? 


Emlak vergileri iade

6360 sayılı kanun gereğince, ilçe belediyesine bağlanacak köylerde 5 yıl süreyle emlak vergisi alınmıyor. Bu sürenin başlangıcı ise 2014 yılı kabul ediliyor. Böylece bu zaman dilimi içinde ödenen emlak vergileri, taşınmaz mal sahiplerine iade ediliyor.


6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükmü;

 

"İlçe belediyesine bağlanacak köylerde; Emlak vergisi 5 yıl süreyle alınmayacak, bu sürenin başlangıcı, 30 Mart 2014 tarihi olacaktır.


Yine mahalleye dönüşecek köylerde 5 yıl süreyle içme ve kullanma suları için alınacak ücret, en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir. Bu hüküm, görev ve sorumluluk alanları daha önce genişletilen büyükşehirlerde bulunan köylerde yaşayanlara da uygulanacaktır." 


Emlak vergisi muafiyeti..

200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip, ve yazlık eve sahip olmamak şartı ile;

- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com