Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri başladı mı?

Emlak vergisi tüm gayrimenkul sahipleri tarafından yıl içinde iki taksitte ödenecek. Peki, emlak vergisi ödemeleri başladı mı?


Türkiye sınırları içinde bulunan binalar 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Bina Vergisine tabi tutuluyor. Aynı zamanda Türkiye sınırları içinde bulunan tüm arsa ve araziler yine bu kanun hükümlerine göre arazi vergisine tabi tutuluyor.


Vergi ödemeleri için sadece taşınmaza sahip olunan sene içerisinde yıl sonuna kadar veriliyor. Böyle bir durum söz konusu olmadığı sürece beyanname verilmiyor.


Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.


Emlak vergisi tüm gayrimenkul sahipleri tarafından yıl içinde iki taksitte ödenecek. Peki, emlak vergisi ödemeleri başladı mı?


Emlak vergisi Mart, Nisan ve Mayıs ayları ile Kasım ayında ödeniyor. Buna göre emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart itibarıyla başladı.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com