Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 20 gün!

Mart ayında başlayan vergi dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Buna göre emlak vergisi ödemeleri için son 20 gün kaldı.


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisindeki tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Mart ayında başlayan vergi dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. Buna göre emlak vergisi ödemeleri için son 20 gün kaldı.


Emlak vergisi için ödemeler taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesinde yapılıyor. Taşınmazın bir başla ilde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. 


Ayrıca, belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi


Emlak vergisi oranları

Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ile taşınmazın değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com