Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 3 gün!

Evi, işyeri, arsa ve arazileri olan kimselerin ödemek ile yükümlü olduğu emlak vergisi için ilk taksit ödeme dönemi 31 Mayıs'ta sona eriyor.


Evi, işyeri, arsa ve arazileri olan kimselerin ödemek ile yükümlü olduğu emlak vergisi için ilk taksit ödeme dönemi 31 Mayıs'ta sona eriyor. Buna göre, emlak vergisi ödemeleri için son 3 gün kaldı.


İkinci taksitlerin Kasım'da ödendiği vergi için isteyenler tüm borcunu Mayıs içerisinde kapatabiliyor.


Ödemeler bağlı olunan ilçe belediyesine yapılıyor. Aynı zamanda e-belediye sistemi ile online ödemeler de yapılabiliyor. Böylece belediyeye gitmek zorunda kalınmıyor.


Emlak vergisi için ödenecek tutar taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Emlak vergisi tutarları şu şekilde;


Emlak vergisi tutarları

Konutların emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. 


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesaplanıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com