Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödemeleri için son 8 gün!

Mart ayı itibarıyla başlayan emlak vergisi dönemi, 8 gün sonra 31 Mayıs'ta sona eriyor..


Mart ayı itibarıyla başlayan emlak vergisi dönemi, 8 gün sonra 31 Mayıs'ta sona eriyor. Vergi borcunu iki taksit halinde ödemeyi tercih eden mükellefler, ikinci taksitlerini Kasım ayı içerisinde ödüyor.


Emlak vergisi bu sene zamlı ödeniyor. 2016 yılı için emlak vergisi zam oranı yüzde 5,58 olarak belirlenmiş olup; Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.


Mükellefler vergi borcunu, bağlı oldukları ilçe belediyesine ödüyor. Gayrimenkul bir başka ildeyse ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. 


PTT ile de ödenebilen emlak vergisi ayrıca, belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi internet üzerinden de ödenebiliyor.


Emlak vergisi borcunun zamanında ödenmemesi halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Emlak vergisinin ödenmediği her ay için uygulanan ceza oranı: yüzde 1.40.


Örneğin emlak vergisi borcunuzun ilk taksitinin 100 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 1,40 TL gecikme zammı uygulanacak. 3 aylık gecikme için 4,20 TL ödenecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com