Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi ödeyenler dikkat! 5 yıl geriye dönük iade fırsatı!

13 milyonu aşkın emekli için yasalarımızda bazı ayrıcalıklar bulunuyor. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri, aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için vergi ödemiyor.


13 milyonu aşkın emekli için yasalarımızda bazı ayrıcalıklar yer alıyor. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri, aldıkları maaşlarından başka gelirleri yoksa, brüt 200 aşmayan tek konutları için vergi ödemiyor. 


Takvim'de yer alan habere göre; emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde çalışarak gelir elde eden emeklilerin ise vergi ödeme yükümlülükleri bulunuyor. Ayrıca geçmişte emlak vergisi ödemiş emekliler belirli koşullara sahipse belediyelere dilekçe ile müracaat ederek 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraları iade alabiliyor. 


13 milyonu aşkın emekli için yasalarda bazı ayrıcalıklar mevcut.


Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri, aldıkları maaşlarından başka gelirleri bulunmuyorsa, brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için vergi ödemiyor.


Emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde çalışarak gelir elde eden emeklilerin ise vergi ödeme yükümlülüğü bulunuyor. 


5 YILLIK İADE


Emeklilerin belediyelere giderek beyanda bulunurken emekli olduklarını da bildirmeleri gerekmekte. 


Geçmişte emlak vergisi ödemiş emekliler ise belirlenmiş şartları taşıyorsa belediyelere dilekçe ile başvuruda bulunarak 5 yıl geriye doğru ödedikleri paraların iadesini alabiliyor.


İTİRAZ EDİN


Yasa gereği emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor ve kesinti uygulanmıyor. 


Bazı istisnalar haricinde bu durum geçerli. O istisnalar ise Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ve nafaka. Bu ikisi haricinde emeklinin izni olmadan hiçbir alacak için maaşa haciz konulamıyor.


Yani kredi kartı kullanan bir emekli için banka emeklinin izni olmadan haciz koyamıyor.


İcra takibi başlatılırsa icra dairesine gidip emekli olduğunuzu belirtip itiraz edin, takip durdurulacaktır.