Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi son ödeme tarihi 2017!

Emlak vergisi için ödemeler senede iki eşit taksit halinde yapılabiliyor. Peki, vergi en son ne zamana kadar ödenir? İşte emlak vergisinin son ödeme tarihi 2017..


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye'dei tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Vergi için ödemeler senede belli tarihlerde, belli oranlarda, belli yerlere yapılabiliyor.


Emlak vergisi borcunun miktarını taşınmazın kayıtlı değeri belirliyor. Taşınmazın değeri üzerinden kanunda yer alan oranlar hesaplanarak ortaya emlak vergisi bedeli çıkıyor. Ayrıca büyükşehir belediyesinde normal yörelere uygulanan oranların iki katı uygulanıyor.


Emlak vergisi oranları 2017

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.Emlak vergisi son ödeme tarihi 2017!

Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlıyor. 31 Mayıs'ta sona eriyor. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.


Verginin ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com