Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi zamlandı mı?

Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Peki, emlak vergisi ne kadar ödenir? Emlak vergisi zamlandı mı?


Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Verginin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Bu vergi, evi, işyeri, arsa ve arazisi olan kimseler tarafından ödeniyor.


Ancak geliri olmayan tek mesken sahipleri, aranılan koşulları taşımaları halinde vergiden muaf olabiliyor. Muafiyet için belediyeye bildirimde bulunulması gerekiyor.


Vergiden muaf olmayan kimseler borcunu zamanında ödemek ile mükellef oluyor. Peki, emlak vergisi ne kadar ödenir? Emlak vergisi zamlandı mı?


Emlak vergisi zammı 2016

Gayrimenkul bedeli her 4 yılda bir belirlenen, “yeniden değerleme” oranının yarısı ile her yıl yeniden hesaplanarak, vergi konusu olacak gayrimenkul bedeli hesaplanabiliyor. Emlak vergisi, belirlenen bu taşınmazın değeri üzerinden hesaplanıyor. 


2016 yılı için bu oran yüzde 5,58 olarak belirlendi. Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.


Taşınmazın değeri, mevcut değerinin yüzde 2,79'u kadar zamlanmış oluyor. Vergi de bu belirlenen bedel üzerinden hesaplanarak ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com