Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı en fazla ne kadar kapora alabilir?

Alım satım işlemleri için anlaşma sağlanması halinde emlakçıya kapora ödemesi gerekiyor. Peki, emlakçı en fazla ne kadar kapora alabilir?


Taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemler, emlakçı aracılığı ile yapılabiliyor. Özellikle alım satım işlemleri için anlaşma sağlanması halinde emlakçıya kapora ödemesi gerekiyor.


Kapora, emlakçılar için alıcı tarafın caymasına karşı bir tür güvence oluyor. Emlakçılar için güvence bedeli niteliği taşıyan kapora için taraflar sözleşme imzalıyor. 


İmzalanan bu sözleşmede taşınmazı almaktan vazgeçilmesi durumunda kapora iade edilmiyor. Ancak taşınmazın satışından vazgeçilmesi durumunda alıcıya kapora iade ediliyor. Ancak sözleşmeye eklenen maddeler durumu değiştirebiliyor.


Buna karşın kimi zaman alıcı vazgeçse bile emlakçı veya satıcıdan kaynaklanan kusurlar nedeni ile kaporasının iadesini mahkemede dava açarak talep edebiliyor.


Bu bedel ile alıcının bir mal veya hizmeti satıcısından alması işlemini garanti altına almak amacı ile alıcı, satıcıya satın alacağı mal veya hizmet bedelinin bir miktarı ödenmiş oluyor. Peki, emlakçı en fazla ne kadar kapora alabilir?


Emlakçı kaporası ne kadar?

Emlakçıya ödenecek kaporanın istisnai durumlar haricinde yüzde 5'ten fazla olmaması gerekiyor. 


Örneğin 300 bin TL değerinde bir gayrimenkul satıl almak istediğinizi farz edelim. Bunun için emlakçıya bırakılması gereken maksimum  kapora tutarı 15 bin TL olacaktır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com