Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı komisyonu geri alınır mı?

Emlakçılar kişilerin gayrimenkullerin alım satım veya kiralama gibi işlemleri yapıyor ve bu işlemden belli bir komisyon kazanıyor. Peki herhangi bir iptalde emlakçı komisyonu geri alınır mı?


Emlakçı komisyonu geri alınır mı?


Emlakçılar kişilerin gayrimenkullerin alım satım veya kiralama gibi işlemleri yapıyor. Emlakçılar sözleşmesiz hizmet veremiyor.


Ayrıca emlak Komisyoncusu, müşterisi ile yapacağı sözleşmelerde oda tarafından bastırılan tek tip basılı evrak kullanmak zorunda oluyor.


Emlakçı, yer gösterme hizmeti karşılığında, herhangi bir ücret talep edemiyor. Emlak Komisyoncusu, kapora alma konusunda kendisine açıkça verilmiş vekaletname olmaksızın kapora alamıyor.


Buna karşın ev alım satım ve kiralama sürecinde emlakçı ile çalışan kimselerin belli oranlarda emlakçıya komisyon ödemesi gerekiyor.


Komisyon ücretleri;

ALIM - SATIM..

Satış bedeli üzerinden, 

Alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer + KDV


KİRALAMA..

Yalnız kiracıdan,

Bir defaya mahsus olmak üzere,

Kontrat süresi ne olursa olsun,

1 Yıllık kira bedelinin yüzde 10’nu + KDV

 

Emlakçı komisyonu anlaşmanın kurulması halinde ödeniyor. Anlaşma kurulduktan sonra vazgeçilmesi durumunda, emlak komisyon geri alınamıyor. Ancak sözleşmeye aykırı bir hüküm olması ya da mal sahibinin işlemden vazgeçmesi halinde müşteriye komisyon ve kapora bedelleri iade edilebiliyor.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com