Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı olmak için ne gerekir?

Popüler meslekler arasında yer alan emlakçılıkta, emlak alım satım ve kiralama işlemlerinden komisyon elde ediliyor. Peki, emlakçı olmak için ne gerekir?


Popüler meslekler arasında yer alan emlakçılıkta, emlak alım satım ve kiralama işlemlerinden komisyon elde ediliyor. Kazanılan para, emlakcılık yapılan şehir ve muhite göre değişkenlik gösterebiliyor.


Emlakçı komisyonu geri alınır mı?


Emlakçılık yaparak gelir elde etmek isteyen kimseler, emlakçı ofisi açmak için nelerin gerekli olduğunu merak ediyor. Peki, siz de "Emlakçı olmak için ne gerekir?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım:


Emlakçı olmak için üniversite mezunu olma şartı aranmıyor. Ancak emlakçı olmak isteyen gençler için artık liseden sonra üniversitede iki yıllık emlakçılık bölümü de bulunuyor. 


Bu şekilde hem bu işi en temelinden öğrenmiş oluyorlar hem de alacakları diploma ile ilerde bir emlak ofisi açma imkanı bulabiliyorlar.  


Ancak yapılan yasal düzenlemeler ile gelecekte bu durumun ortadan kalkması ve sadece ilgili diploma ve belgelere sahip olanların emlak ofisi açabilmesi planlanıyor.


Mevcut uygulamada emlakçı olmak için gerekenler

Meslek odası kaydı, Vergi dairesi kaydı, Bağ-kur kaydı, Belediye ruhsatı gibi belgeler mutlaka isteniyor.


Emlakçılar meslek odasına kayıt için gerekli belgelere de bir göz atalım: Beş adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, ikametgah, öğrenim belgesi fotokopisi.


Esnaf ve Sanatkarlar Odası için gerekli belgeler ise şöyle sıralanıyor: Nüfus cüzdanı fotokopisi, resimli ikametgah, vergi levhası fotokopisi, vekaletname (işlemleri bir başkası takip ediyorsa)


Vergi dairesine başvururken istenen belgeler de şu şekilde: Nüfus cüzdanı sureti, imza sirküleri, işe başlama formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah, tapu fotokopisi veya kira kontratosu


Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının denetim sırasında istediği belgeler: Fatura cildi, vergi levhası ve KDV tabelası olarak bilinmesi gerekenler.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com