Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı yer gösterme sözleşmesi!

Gayrimenkul kiralamak veya satın almak isteyenler emlakçılara müracaat edebiliyor. İşte emlakçı yer gösterme sözleşmesi örneği..


Gayrimenkul kiralamak veya satın almak isteyenler emlakçılara müracaat edebiliyor. Emlakçılar, müşterilerine istedikleri kiralık daire veya işyerini göstermeden önce, "Emlakçı yer gösterme sözleşmesi" hazırlıyor. 


Emlak yer gösterme sözleşmesi, hangi müşteriye, hangi daire veya işyerinin gösterildiğinin kaydını tutmak ve ileride çıkabilecek problemlere karşı önlem almak için düzenleniyor.


Bu şekilde hazırlanan sözleşmeler, emlak yer gösterme sözleşmesi olarak da ifade ediliyor.


Emlakçı yer gösterme formu nda kiralık olarak talep edilen gayrimenkulün özelliklerinin ve talep eden müşterinin bilgilerine yer veriliyor. 


Yer gösterme sözleşmesi örneği


Kiralık Daire

Kiralık İşyeri

Kiralık olarak talep edilen emlağın özellikleri;


İstenilen Alan (m2, oda, salon, vs.) : ................................................


Talep İle İlgili Bilgiler:............................................................................................................................


İstenilen Diğer Özellikler : .............


Tahmini Kiralama Bedeli : ...... TL


Talep Eeden Müşterinin;

Adı Soyadı: ............


Firma Unvanı:............................................................. .........................................................................


Açık Adresi: ......................................................... ............... ............................................................


Telefonlar;

Normal: ................

Normal: .................

GSM: ...................


1) .......................... tarafından gösterilen veya sözle tarif edilerek beyan edilen taşınmazlardan birini satın aldığım veya kiraladığım taktirde  İstanbul  Ticaret ve Sanayi odalarınca ve İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Derneği'nce düzenlenen tarife gereği ödemem gereken komisyon ücretini ödeyeceğimi, keza iş bu taşınmazlar, kendimden başka ortak olduğu, çalıştığım şirketlere usul ve füruğumca veya benim vasıtam ile bu taşınmazları görüp beğenen şahıslarca her ne şartta olursa olsun satın veya kiralandığı taktirde .................. 'ye gerçek satış bedeli üzerinden, satın almada %3 + KDV'sine tekabül eden bedeli komisyon olarak kiralamada 1 aylık kira bedeli tutarı + KDV 'sine tekabül edilen bedeli komisyon olarak ödeyeceğimi itirazsız kabul, taahhüt ve beyan ederim.


Gösterilen Yerler;

Kodu/Mal sahibi     Mevkii m2 Fiyat    izahat

1- ..........       .....     ....     ......   ........

2- ..........            .....            ....     ......   ........

3-  ..........            .....            ....     ......   ........

4-  ..........            .....            ....     ......   ........

5-  ..........            .....            ....     ......   ........


2) Yer gösterme ....../....../20... tarihinde alıcı / kiracı ile ........... tarafından müştereken imza altına alınmış kabul ve taahhüt edilmiştir.


Yetkili Şube Müşteri Temsilcisi: 


Müşterinin 

Adı Soyadı

İmzasıIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com