Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

En Zengin 100 Türk 2019 listesi açıklandı!

FORBES Türkiye tarafından 2019 yılı “En Zengin 100 Türk” listesi açıklandı. Listenin ilk sırasına 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak giriş yaptı.


FORBES Türkiye'nin bu yıl 14’üncüsünü hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesi açıklandı. 119 kişiden oluşan FORBES 100’ün toplam serveti 99,9 milyar dolara ulaştı. 2018 yılında 40’a ulaşan milyarder sayısının ise 11 kişi azalarak 29 olduğu açıklandı.


Listenin ilk sırasına 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak yerleşti. Son beş yılın “en zengini” unvanına sahip Murat Ülker ise 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.


2019 yılında 11 isim FORBES 100’e ilk kez girdi. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isim bu yıl listede yer aldı. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı bulunuyor.  Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman FORBES 100'ün en genç isimleri olarak listeye giriş yaptı.


29 dolar milyarderin altısı (Osman Kibar, Melih Abdulhayoğlu, Suat Günsel, Hamdi Ulukaya, Eren-Fatih Özmen) servetini tamamen Türkiye dışında kurup büyüttükleri şirketlerden edinen isimler. Listenin ilk 10’undaki isimlerin ortak noktalarından biri de Türkiye dışında şirketleri bulunması ve döviz gelirlerinin olması.


FORBES Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven, ''Bu yılki listemiz şu ana kadarkilerin en merak edileni oldu. Zira 2018’in ikinci yarısında yaşadığımız döviz dalgalanmaları; bölgede, Avrupa’da ve genel olarak dünyadaki politik ve finansal krizler üst üste eklendiğinde, iş dünyası oldukça türbülanslı bir dönemden geçiyor. Pek çok kişinin ‘listede ciddi düşüş’ beklentisine rağmen acıklı bir tablo, yerle bir olan servetler, büyük batışlar yok. Evet makro rakamlarda yani toplamda geçen yıla göre 21,5 milyar dolar servet düşüşü var ve 119 kişinin 101’nin serveti azaldı. Ancak listenin detayları bize iş dünyasının genel olarak bu zor ortama karşı iyi bir direnç gösterdiğini, sebatla tutunduğunu, kendine yeni iş alanları, pazarlar yaratabildiğini, özetle bu riskleri azaltacak önlemler almayı başardığını ve bu sıkıntılı dönemde yoluna devam edebildiğini gösteriyor'' diye konuştu.


“Global Milyarderler” 

FORBES Türkiye’nin açıkladığı “FORBES 100” listesinde ‘dolar milyarderi’ olan 29 isim, FORBES ABD’nin çok yakında açıklayacağı “Global Milyarderler” listesinde Türkiye’yi temsil edecek.


 En Zengin 100 Türk 2019 listesi açıklandı!