Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?

Mevcut binalar için alınması gerekli olan enerji kimlik belgesi için süre 2017'de sona eriyor. Peki, enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?


Mevcut binalar için alınması gerekli olan enerji kimlik belgesi için süre 2017'de sona eriyor. Buna göre, 2017 itibariyle yeni ve eski tüm binalar enerji kimlik belgesine sahip olmuş olacak.


Ancak kimi binalarda malikler, enerji kimlik belgesi alma konusunda anlaşma sağlayamıyor. Oysa, bu belgenin alınması,  5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince zorunlu oluyor.


Enerji kimlik belgesinin alınmaması durumunda bazı yaptırımlar uygulanıyor. Peki, enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?


Enerji kimlik belgesinin alınmaması

Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranıyor. Bu belgenin olmaması durumunda alım satım ve kiralama işlemleri yapılamıyor. 


Enerji kimlik belgesi, binanın tamamı için hazırlanıyor. Ayrıca, isteğe bağlı olarak, kat mülkiyetini haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı düzenlenebiliyor.


Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerli oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com