Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Engineering News Record - ENR

Merkezi New York'ta bulunan, inşaat sektörüne dair, haber, analiz ve veri yayınlayan, tüm dünyada ENR kısa adıyla bilinen, haftalık Amerikan dergisi. Yayıncısı The McGraw-Hill Companies'dir. SON DAKİKA: ENR, 2013'ün en müteahhitlik firmalarını listeledi, listede 25 Türk firması var. İşte devler ligindeki Türk firmaları...Engineering News Record - ENRTürkiye'de, inşaat sektörü bu dergiye çok önem verir. Bu kadar önem verilmesinin bir nedeni, dünya inşaat sektörünü tanımak ise, bir diğeri, bu derginin her yıl, DÜNYANIN EN BÜYÜK İNŞAAT ŞİRKETLERİ LİSTESİNİ yayınlıyor olmasıdır.


Söz konusu listeye, her yıl Türkiye'den çok sayıda şirket girmektedir. Bu listeye giren Türk şirketleri, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde LİSTEDE OLDUKLARINI DUYURMAYI çok önemserler.


Dünyanın en büyük inşaat şirketleri listesi, 225 şirketten oluşturulur. 


BURASI ÇOK ÖNEMLİ


ENR sıralamaları, firmaların başvurusuyla yapılır. Listeye giren şirketlerin çoğunluğu halka açık şirketler değildir ve bilançoları bilinmez. Bir inşaat şirketi ENR anketini doldurarak, listeleme faaliyetine dahil olabilir. Listeler, beyana göre oluşturulmaktadır. Sıralama toplam ciroya göre yapılır. Yani sıralama firmaların büyüklük ve kurumsallık karşılaştırması değil; ciro sıralamasıdır.


ENR'nin 2013 listesindeki 25 Türk müteahhitlik firması hangileri?ENR (Engineering News Record) dünyanın en büyük uluslararası inşaat firmalarını açıkladı. Türk müteahhitler, yayınlanan 30 farklı faaliyet kategorisinde toplam 25 firma ile yer alarak tüm dünyada en iyiler arasına girmeyi başardı.


ENR (Engineering News Record), ilk kez çeşitli faaliyet alanlarında üstlendikleri projelere göre dünyanın en büyük uluslararası inşaat firmalarını açıkladı. 


Türk müteahhitler, yayınlanan 30 farklı faaliyet kategorisinde toplam 25 firma ile yer alarak tüm dünyada en iyiler arasına girmeyi başardı.


TMB Başkanı Emin Sazak, “Türk müteahhitlerin uluslararası faaliyetlerinin 42 yıllık serüveninde 2000’li yıllar pazarların ve projelerin çeşitlendiği, yıllık uluslararası iş hacminin 10 kattan fazla artış gösterdiği, bu açıdan dikkat çekici bir rekabet gücü patlaması yaşandığı ve dünya markalığına yöneliş eğilimlerinin başladığı dönem olmuştur. 

2010’lu yıllar ise Türk müteahhitlerin dünyada uzmanlıkları ile de rekabet güçlerini kanıtladıkları bir dönem olarak anılacaktır. ENR tarafından küresel ölçekte ve 30 faaliyet alanı bazında yapılan sıralamada 25 firmamızın öne çıkmış olması bunu kanıtlamakta, Türk müteahhitliğinin yeni ve iddialı bir dönüşüm sürecinde başarıyla yol aldığına işaret etmektedir. Bundan büyük gurur duyuyoruz” dedi.


ENR’nin geçmiş yıllarda yaptığı sıralamalarda sektörel ayırımlara gidilmiyordu.En büyük müteahhitler listesindeki Türk firmaları


Engineering News Record - ENR
2003 yılında, bu listede şu Türk şirketleri vardı:

Engineering News Record - ENRENKA 53'üncü sırada.


GAMA 69'uncu sırada.


TEKFEN 95'inci sırada.


SUMMA 134.


ALARKO 146.


HAZİNEDAROĞLU 162.


DOĞUŞ İNŞAAT 167.


BAYTUR 178.


SOYAK 179.


LİMAK 183.2009 SIRALAMASI

Engineering News Record - ENRDünya birincisi Hochtief ag, Almanya.


İkinci, Vinci - Fransa.


3. Strabag - Avusturya.


37'de ENKA var.


66'da GAMA.


70'de ANT YAPI.


82'de TEKFEN.


85'de Rusya'da iş yapan RÖNESANS.


102'de TAV.


106. NUROL.


110. YÜKSEL İNŞAAT.


114'te STFA.


125'de BAYTUR.


2010 yılı için ilk 100 deki Türk şirketleri aşağıdaki gibiydi:


1. Hochtief ag, Essen, Almanya.


2. Vinci, Fransa.


3. Strabag se, Viyana - Avusturya.


50. ENKA


68. GAMA


75. RÖNESANS


93. ANT YAPI


96. STFA


97. TEJFEN


100. TAV


2011 yılında ilk 100 de yer alan Türk şirketleri:


1. Hochtief ag, Essen - Almanya.


2. Vinci, Fransa.


3. Bechtel, San Francisco, ABD.


59. POLİMEKS


69. RÖNESANS


75. GAMA


88. ENKA