Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erdal Eren

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin üç dönem üst üste başkanlığını yaptıktan sonra görevi seçimle Emin Sazak’a devretti. M. Erdal Eren, Göçay İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.Erdal Eren


Erdal Eren kimdir? 


Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında üst üste 3 dönem başkanlığını yapan Erdal Eren, bu görevini 2011’in Nisan ayında yapılan seçimle Emin Sazak’a devretti. Halen Göçay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Erdal Eren, 01 Mart 1951’de Bitlis’te dünyaya geldi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliğinden mezun oldu. 


Erdal Eren, Süleyman Demirel’in Başbakanlığı dönemde; 21 Temmuz 1977-5 Ocak 1978 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan 1929 Bitlis doğumlu siyasetçi Kamran İnan’ın yeğeni ve 5. Ecevit Hükümeti’nde Devlet Bakanlığı yapan, 22 Temmuz 2007’deki seçim öncesinde ANAP’tan istifa edip CHP’den Bitlis milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Edip Safter Gaydalı’nın da kuzenidir. 


Erdal Eren’in TMB kariyeri nasıl başladı?


Erdal Eren, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) yönetimine 25 Ocak 2002’de girdi. Olağan Genel Kurul’da Nihat Özdemir’in TMB Başkanı olduğu seçim sonrasında Erdal Eren,  Nihat Özbağı ile birlikte Yönetim Kurulu Başkan Vekili seçildi. TMB’nin Eren’den sonraki başkanı Emin Sazak da bu seçimde Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

 

Erdal Eren, TMB’nin başına nasıl geldi? Nihat Özdemir neden görevi bıraktı?


2002’de TMB Başkanı olan Nihat Özdemir’in  sahibi olduğu Limak İnşaat hakkında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı’nın inşaat ihalesinde 1 trilyon lira haksız kazanç sağlandığı iddiası ile dava açılmıştı. Bunun üzerine Nihat Özdemir, Türkiye Müteahhitler Birliği’ndeki (TMB) başkanlık görevinden istifa etmeye karar verdi. Birlik yönetimini önceki gün olağanüstü toplantıya çağıran Özdemir, yönetim kurulu üyelerine başkanlıktan istifa etmek istediğini açıkladı.


Hürriyet Gazetesi’nin 10 Nisan 2004 tarihli haberine göre; Nihat Özdemir, üç yıl sürdürdüğü görevi süresince birlikte çalıştığı arkadaşlarına teşekkür eden kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra seçimlere geçildi. Erdal Eren’in resmen aday olduğu belirtilen genel kurulda çarşaf liste hazırlandı. 


Erdal Eren


Erdal Eren ne zaman TMB’ye ikinci kez başkan oldu?


Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) başkanlığına, Erdal Eren 08 Nisan 2006’da yeniden seçildi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen 28’inci Olağan Genel Kurulu’nun ardından yapılan seçimde, iki yıllık dönem için görev alacak yeni yönetim kurulu belirlendi. Birlik Başkanlığı’na TMB Başkanı Erdal Eren yeniden seçilirken, yeni yönetim kurulu da şöyle oldu: "Emin Sazak (Yüksel A.Ş.), Emre Aykar (Yapı Merkezi A.Ş.), Yaşar Eren (Eren A.Ş.), Adnan Çebi (MAK-YOL A.Ş.), Levent GÜRAY (Özdemir A.Ş.), Celal Koloğlu (Kolin A.Ş.), Cengiz Köksal (EKO Ltd.Şti), Ümit Özdemir (Tek-Fen A.Ş.), Celal Sever (Cesaş A.Ş.),. Kemal Tankal (Kur A.Ş.), Necati Yağcı (Zafer A.Ş.), Edip Yenigün (Yenigün A.Ş.)"


Erdal Eren, üçüncü kez başkanlık döneminde kimlerle çalıştı?


Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 29. Olağan Genel Kurulu 16 Nisan 2008 Çarşamba günü Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanlığına M. Erdal Eren yeniden seçildi. Eren’in başkanlığında üç yıllık dönemde görev alacak olan TMB Yönetim, Denetleme ve Yüksek Danışma Kurulu Üyelerinin listesi şöyle oluştu: Adnan Çebi (Başkan Vekili, Mak-Yol İnşaat Sanayi Tur. ve Tic. A.Ş.), Emin Sazak (Başkan Vekili, Yüksel İnşaat A.Ş.), Emre Aykar (Başkan Vekili, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.), Yaşar Eren (Başkan Vekili, Eren İnşaat Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.), Cengiz Köksal (Muhasip Üye, Eko İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti.), M. Kemal Tankal (Muhasip Üye Vekili, Kur İnşaat Tic. ve San. A.Ş.), Celal Koloğlu (Üye, Kolin İnşaat Tur. San. ve Tic. A.Ş.) Celal Sever (Üye, Cesaş İnşaat Tic. ve San. A.Ş.), M. Necati Yağcı (Üye, Zafer Taahhüt İnşaat ve Tic. A.Ş.), Edip Yenigün (Üye, Yenigün İnşaat San. ve Tic. A.Ş.), Selim Bora (Üye, Summa Turizm Yatırımcılığı A.Ş.), Bülent Erdoğan (Üye, Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş.)


Erdal Eren, özel hayatını ve ailesini nasıl ifade eder?


Eren, TMB Başkanı olduğu dönemde 12 Kasım 2004’te Almanya’nın başkenti Berlin’de toplanan Avrupa Konut Yapımcıları ve İnşaatçıları Birliği (UEPC) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kendi Kürt kimliğini örnek göstererek, Avrupalı meslektaşlarından, ‘Türk vatandaşlarının etnik kökenlerinden bağımsız olarak ve yaşamın her alanında eşit haklara sahip olduğuna emin olmalarını’ istedi.    


Erdal Eren’in kendisini ve ailesini anlattığı, Hürriyet Gazetesi yazarı Erdal Sağlam’ın da köşesine taşıdığı  sözleri şöyleydi;


“İzninizle size kendi yaşamımdan örnek vereceğim. Ben Güneydoğu Anadolu’da doğdum. Annemin ana dili Kürtçe idi. Türkiye’nin ileri gelen üniversitelerinden birinden mezun olduktan sonra birkaç yıl devlet memurluğu yaptım ve bugün size Türkiye Müteaahhitler Birliği Başkanı olarak hitap ediyorum. Çok tanınmış bir siyasetçi olan dayım Türkiye Cumhuriyeti'ne milletvekili ve bakan olarak 28 yıl gurur duyarak hizmet etmiştir. Türkiye’yi NATO’da temsil etmiş ve Genel Sekreter Joseph Luns’un yardımcısı olarak görev yapmıştır.Halen milletvekili olan bir kuzenim vardır.” 


Erdal Eren hangi kuruluşlara üyedir?


Eren, TOBB Müteahhitlik Sektör Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası, ODTÜ Mezunlar Derneği, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı üyesidir. 


Erdal Eren hangi konularda haber oldu?


DEİK'te yeni yönetim belli oldu (Dünya Gazetesi, 22 Aralık 2012)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulu'nda yeni yönetim kurulu belirlendi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen DEİK Olağan Genel Kurulu'nda, yeni yönetim kurulu seçildi. Seçim sonucu belirlenen yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: 


Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Rona Yırcalı, Bendevi Palandöken, Şemsi Bayraktar, Hasan Sert, Murat Ülker, Halim Mete, Murat Yalçıntaş, Mustafa Boydak, Ayhan Zeytinoğlu, Şerafettin Aşut, Cem Kozlu, Remzi Gür, Nail Olpak, Başaran Ulusoy, Tuncay Özilhan, Ahmet Akbalık, Erdal Eren, Ferit Şahenk, Tuğrul Erkin, Zeynel Abidin Erdem, Zeynep Bodur Okyay, Mithat Yenigün, Mehmet Habbab, Aykut Eken ve Bahri Can Çalıcıoğlu. 


Türk müteahhitler, Libya'da BM kararı istiyor! (Emlakkulisi.com, 28 Nisan 2011)

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerinin Libya'da 17.3 milyar dolarlık kontratı, 1.4 milyar dolar yapılan iş karşılığı alacağı, 894 milyon dolarlık makine parkı ve 1.5 milyar dolar banka teminat mektubu bulunduğunu hatırlattı.


TMB Başkanlığı'na Emin Sazak'ın seçilmesi bekleniyor! (Emlakkulisi.com, 27 Nisan 2011)

Erdal Eren, üç dönemdir sürdürdüğü Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanlığı görevini bırakıyor. 12 Nisan'da yapılacak Genel Kurul'da Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Sazak'ın başkan olması bekleniyor.


Erdal Eren: Libya'da taşeron oluruz! (Emlakkulisi.com, 7 Nisan 2011) 

Libya'da ortaya çıkan karışıklık üzerine üstlendikleri 15 milyar dolarlık işlerini yarım bırakan Türk müteahhitlerin 'işler birkaç ay sonra düzelir' umudu, koalisyon güçlerinin müdahalesi sonrası endişeli bekleyişe dönüştü. Türk Müteahhitleri Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Afganistan ve Irak'taki deneyimlerine göre daha önce ana müteahhit olarak iş yaptıkları Libya'da ikinci taşeron durumuna düşmekten endişe ettiklerini söyledi.


Erdal Eren: Rusya'da Türk işçi çalıştırma kotası düşük! (Emlakkulisi.com, 29 Mart 2011) 

Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, 'Rusya'dan aldığımız doğalgazın  karşılığında biz buraya müteahhitlik hizmeti yaparsak bunun yılda 5 milyar  dolarlık ilave iş hacmi yaratacağını düşünüyoruz' dedi. Devlet Bakanı Zafer çağlayan, Rusya 'da gerçekleştirecekleri üst düzey stratejik işbirliği  toplantısıyla ticaret hacminin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması ve üçüncü ülkelerde ikili işbirliklerinin tesis edilmesinin amaçlandığını bildirdi. Bakan çağlayan, Moskova 'daki Radisson Otel 'de Türk iş adamları için Rusya  hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.


Erdal Eren: Libya pazarı, bizim için çok önemli! (Emlakkulisi.com, 4 Mart 2011)

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Libya pazarının, kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, Libya ile şimdiye kadar sürmekte olan ilişkilerin ve gelecekte sürdürmeyi düşündükleri ilişkilerin önemini vurguladı. 


TMB: Chavez'e 50 bin konut yaparız! (Emlakkulisi.com, 3 Şubat 2011)

TMB Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin yılda 50 bin konutu bitirme kapasitesinin olduğunu, anlaşma sağlanması halinde Venezuela'da konut yapımına hızla başlayabileceklerini söyledi .


TMB: Kayıtdışılığı önlemek için işbirliğine hazırız (Dünya Gazetesi, 03 Ekim 2010)

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, sektördeki kayıt dışılıktan rahatsızlık duyduklarını belirtirken, vergisini düzgün ödeyen müteahhitler ile ödemeyenler arasındaki rekabet eşitsizliğinden kurtulmayı istediklerini söyledi.


İnşaattaki alarm, genel ekonomide alarm demektir (Hürriyet Gazetesi, 05.04.2009)

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, son açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirirken, "Sadece inşaat sektörü değil, genel ekonomimizde de alarm demek" dedi.


İnşaat sektörü ile refahı yayalım terörden kurtulalım (Hürriyet Gazetesi, 29.10.2008)

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı (TMB) Erdal Eren, inşaat sektörünün etkilediği 200’e yakın iş alanıyla birlikte Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası (İSMH) içindeki payının yüzde 30’ları bulduğunu hatırlatarak, "İnşaat sektörü, yarattığı istihdamın coğrafi dağılmışlığı nedeniyle yoksulluğa, bölgeler arası dengesizliklere ve hatta teröre çare üretebilen gerçek bir sosyal kriz kalkanıdır" dedi. 


Erdal Eren’in iletişim bilgileri nelerdir?


Göçay İnşaat Tahhüt ve Ticaret A.Ş.

Telefon:  (312) 447 67 88

Faks: (312) 447 67 99

E-posta: gocay@gocay.com.tr 

Web: www.gocay.com.tr