Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eren Talu (Mimar)

Galatasaray’ın TT Arena Stadı’nı Alke İnşaat ile ortaklaşa yapmaya girişen ancak yüzde 24’ü tamamlanmışken; yapım işi TOKİ’ye devredilen mimardır. Sunucu Defne Samyeli ile evliliği ve boşanmalarıyla magazin haberlerine konu olmuştur.Eren Talu (Mimar)

Eren TaluEren Talu kimdir?Mimar bir anne babanın iki mimar çocuğunun büyüğüdür. 1960 doğumludur. Galatasaray Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi mezunudur. Galatasaray Kulübü Divan Kurulu üyesi ve eski yöneticisidir. Yalın ve sürprizli modern mimariye gönülden bağlıdır. Lakabı “Whitest” olmasına rağmen arada siyah ve kırmızı da kullanır. Son zamanlarda tüm bina cephesini canlı bitki örtüsüyle kaplamak üzerine yoğunlaşmıştır.Eren Talu Mimarlık ne zaman kuruldu?1987 yılında Eren Talu, Suha Durukan ve Berna Bora tarafından kurulmuş; Berna Bora’nın ayrılmasının ardından diğer ortaklarla devam etmiştir. Mimari, içmimari projelerinin yanısıra uygulama hizmeti de vermektedir. Sade, fonksiyonel, içinde ve dışında yaşayanları önemseyen, mutlaka modern, bugünün ve geleceğin mimarisinde iz bırakmayı hedefleyen çizgisiyle belli bir karaktere sahip projeler üretir.Eren Talu’nun projeleri arasında öne çıkan Hillside Su Otel’in mimari özellikleri nelerdir?Philippe Starck’la dünyada başlamış olan “Design Hotel” akımının başarılı bir örneği olan, özgün bir tasarımdır. “Interior Design” Amerika, “Architectural Digest” İtalya dergilerinde kapak olmuş, “Wallpaper” İngiltere’de ise defalarca yayımlanmıştır. 


Eren Talu (Mimar)

Hillside Su OtelYüzde yüz birbirine inanmış işveren, tasarımcı, işletmeci uyumunun başarısıdır. Bugün hâlâ Antalya bölgesinin en çok tercih edilen oteli olmakla beraber modern mimarlık tarihinde yerini almış, demode olmadan klasikleşmiş ve günümüze kadar bembeyaz kalmış bir mimari eserdir.Adam&Eve projesinin mimari özellikleri neler?Bugüne kadar 36 uluslarası ödül kazanan Adam&Eve, dünyada her şey dahil turizmine gerek işletme, gerek mimari olarak yepyeni yaklaşımlar getirmiştir. Tasarım ve yapım süreci iç içe geçmiş yaklaşık 106.000 m² kapalı alan, toplam 24 ayda hizmete açılmıştır. Eren Talu (Mimar)

Adam & EveBu büyüklükte bir binanın çevreyle uyumunu araştırırken cepheyi suni yeşillikle kaplamayı seçen mimar, bugün tüm binalarını gerçek bitkilerle kaplama noktasına gelmiştir. Otel süprizli mimarisi, sürekli eğlenceli işletmesiyle halen çok tercih edilen ve rakipsiz bir konumdadır.The Suu Türkbükü (Eski Ev Hotel) projesinin özellikleri nelerdir?Eren Talu Mimarlık’ın, Bodrum Türkbükü’nde kendi yatırımı olan konut projesini, Hillside Su Otel’in gördüğü uluslararası yoğun ilgiden sonra, otele dönüştürmeye karar vermesiyle ortaya çıkmıştır. Teraslarla birlikte 16 adet 2 yatak odalı 200 m²’lik , 32 adet 1 yatak odalı 120 m²’lik apart üniteden ve her birinin önünde özel yüzme havuzu bulunan 8 bloktan oluşmaktadır. Vadi tarafına bakan, betonarme üzeri taş kaplanmış 2/3 bodrum kat, bir istinat duvarı etkisiyle saklanmıştır. Çelik konstrüksiyon zemin ve birinci katlar manzara yönüne 5x15 m konsol teraslarla bembeyaz kutular etkisiyle açılır. Mimarların "yalın, daha yalın, daha da yalın" çabasının ürünüdür.Eren Talu hangi konularda haber oldu? Eren Talu Yargıya Gidiyor (Vatan Gazetesi, Temmuz 2009)


TOKİ, Galatasaray'ın Seyrantepe stad projesini 27 Temmuz'da yeniden görücüye çıkarmaya hazırlanırken inşaatın yüzde 24'ünü tamamlayan Eren Talu'nun da konuyla ilgili yürütmeyi durdurma davası açmak için hukukçularıyla çalışma yaptığı öğrenildi. 


Seyrantepe Projesi'ni 2007 yılında İdare'ye ödenecek tutar için 334 milyon 567 bin 890 TL, toplam gelir tutarı olarak da 777 milyon 777 bin 777 TL vererek alan Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim'in sözleşmede yazılı maddelere dayanarak yasal haklarını elde etmek için hukuki yollara başvuracağı belirtiliyor. Sektörde, ihtarlara rağmen stadyum inşaatını zamanında bitiremediği için ihale sözleşmesi iptal edilen Talu'nun projeyi hazırladığı ve inşaatın yüzde 24'ünü tamamladığı için yürütmeyi durdurma konusunda olumlu sonuç alabileceği konuşuluyor. Çünkü 27 Temmuz'da yapılacak ihaleyi kazanan firma mecburen Talu'nun projesi üzerinden inşaatı gerçekleştirecek. 


TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz hafta Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim'in haklarını sözleşme şartları doğrultusunda korumak zorunda olduklarını açıklamış, Sözleşmesini feshettiğimiz yüklenici TOKİ'yle beraber gerekli çalışmaları yapar da kendi haklarını koruyacak şekilde bizimle diyalog içinde olursa haklarını koruruz. Ama aç gözlülükler yapılırsa, devlet de kendini en katı biçimde korumak zorundadır değerlendirmesini yapmıştı. Sektörde, Bayraktar'ın açgözlülük olarak nitelendirdiği rakamın daha önce Talu'nun medyaya yansıyan 'Projeye 86 milyon dolar yatırdım' ifadesi olduğu, işin hesaplar yapılarak en son 40 milyon dolara sonuçlanacağı da konuşuluyor. 


TOKİ'den intikam alma gibi bir niyetimiz yok 


- Projenin hukuki süreçlerini Eren Talu'nun takip ettiğini, kendisinin sadece işin imalat tarafıyla ilgilendiğini söyleyen Seyrantepe Projesi'nin eski yüklenicilerinden Alke İnşaat Genel Müdürü Serdar Kemaloğlu, TOKİ'ye savaş açmış ya da intikam alma niyetinde değiliz, tüm adımlar mukavele temelinde olacak. Herkes gibi hakkımızı istiyoruz yorumunu yaptı. Daha önce yine VATAN'a açıkladığı 75 milyon dolarlık harcama rakamının içinde KDV, TOKİ'nin hakkı olan 11-12 milyon doların ve şantiye kuruluş maliyetlerinin olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, 'TOKİ'den 75 milyon dolar istiyor değiliz. TOKİ bu işten zarar etmeyecek dedi. 


Eren Talu'ya TOKİ kefil (Referans Gazetesi, Nisan 2009) 


Galatasaray'ın yeni stadının tamamlanması için gereken 100 milyon dolarlık krediye kefil olan TOKİ, Eren Talu ile arasındaki sözleşmede revizyon yaptırıp ekstra talepler koydurdu. 


Galatasaray'ın İstanbul Seyrantepe'deki yeni stadının inşaasını üstlenen Eren Talu, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kefil olmasıyla Halkbank'tan 100 milyon dolarlık kredi sağlamak için çalıştıklarını ancak henüz kesinleşen bir durum olmadığını söyledi. 


Dubaili ortaklarının bugüne kadar TOKİ temliklerinin kredi sağlamada bankalarca kabul edilmemesi nedeniyle beklediklerini vurguladı.


Galatasaray camiasının bitmesini dört gözle beklediği ancak sık sık açılış tarihi değişen Seyrantepe'deki yeni stadının duran inşaatının yeniden başlaması için para arayan projenin üstlenicisi Eren Talu, TOKİ'nin devreye girmesiyle aradığı krediyi sağlamak için gün sayıyor. Talu, Çalışma halindeyiz. Ama bankadan kredi çıktı diye bir şey yok henüz dedi.


TOKİ yönetimi de yürütülen çalışmayı doğruladı.


Kredi sağlanırsa Cimbom'un yeni stadı devletin desteğiyle dikilecek. Seyrantepe'deki araziye 60 bin kişilik stat yapılması karşılığında Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen'in yerine yapılacak olan rezidans, alışveriş merkezi projesinin hasılatından yüzde 7 pay alacak olan TOKİ, stat yapımı için aranan krediye kefil olma karşılığında sözleşmede yeni taleplerde bulundu.


Sözleşmede revizyon yapıldı


Sözkonusu taleplerin sözleşmenin detaylarına ilişkin olduğunu söyleyen Talu, Bugüne kadar stada 71 milyon dolar harcadık. Biz yaptığımız harcamalar karşılığında da TOKİ temlikleri alıyoruz. Stadın bitmesi için 100 milyon dolar daha lazım. Bu parayı da TOKİ'nin kefil olmasıyla bankalardan kredi olarak arıyoruz. Yürütülen çalışmada kefilliğinin karşılığında TOKİ ekstra taleplerde bulundu. Bunlar sözleşmedeki bir takım detaylar. TOKİ temliklerini daha kuvvetli hale getirdik. TOKİ de ekstra garantiler aldı bizden. Onları riske eden bir durum olmadı. Sözleşmede bir iki değişiklik yapıldı dedi. Talu, bu detayların ne olduğunu ise açıklamadı.


Seyrantepe'deki stat ihalesini kazanan Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu, projeyi tamamlamak için uzun süre kaynak aradıktan sonra Dubai'den kendisine iki ortak bulmuştu. Talu, 20 Kasım 2008'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile yeni bir şirket kurduğunu açıklamıştı. 75 milyon lira sermaye ile kurulan ve yüzde 49'u Talu-Alke, yüzde 51'i ise Dubaililere ait şirket, stadın tamamlanması için 200 milyon dolar fon sağlayacaktı. Ancak aradan geçen 4 aya rağmen Dubaililer bu kaynağı sağlamadı.


Dubaililer niye uzak durdu


Peki, Dubaililer söz verdikleri parayı neden aktarmadı? Talu, bu soruya şu yanıtı verdi: Biz başından beri TOKİ temlikleri karşılığında bankalardan kredi arıyoruz. Bu işe başlarken de TOKİ temlikleri kabul ediliyordu. Ancak kriz oldu ve bu temlikler kabul edilmemeye başlandı. Dubaililer de bizimle ortaklık kurarken TOKİ temlikleriyle kredi alınacağını düşünüyorlardı. Fakat bu olmayınca bu sorunun çözülmesi için bugüne kadar beklediler. Hiçbir şirket bir projenin tüm maliyetini kendi öz sermayesinden karşılamaz. Herkes yerli ve yabancı kaynaklarla bu tür büyük projeleri yapar. Dolayısıyla Dubaililer de bizimle ortak olurken TOKİ temlikleriyle kredi alacağımızı düşünerek bu işe girdiler. Statın yanısıra Ali Sami Yen'in yerine yapılacak projenin maliyeti 500 milyon doların üzerinde. Bir risk alıyorlar ancak Türkiye'de bu paraları yatırıp karşılığında aldığımız TOKİ temliğinin kredi sağlamada işe yaramamasını mantıksız buluyorlar. Bunun çözülmesini rica ettiler. 170 milyon dolarlık stat işini nakit olarak yapmayı mantıksız buluyorlar diye konuştu.


Talu, TOKİ'nin kefil olmasıyla sağlanacak 100 milyon dolarlık krediye hem kendisinin hem de ortaklarının şahsen kefil olacaklarını ve geri ödememe gibi bir durumun söz konusu olmayacağını vurguladı. 


STAT ZEMİN KAYMIYOR


Eren Talu, Galatasaray'ın yapımı süren stadının zeminin kaydığı ve bunun için gizlice kazıkların çakıldığı iddialarının ise yalan olduğunu söyledi. Talu, Zemin kayması hakikaten büyük bir yalan. Böyle bir şey mümkün değil dedi.

Talu, stadın inşaatının nisan başında yeniden başlayacağını ama bu arada bazı işlerin yavaş yavaş tekrar yürütülmeye başlandığını kaydetti. Stadı, 29 Ekim 2009'da açmayı hedeflediklerini ancak gelinen noktada bu tarihte revizyon yapmak zorunda kaldıklarını belirten Talu, En geç aralık sonunda teslim ederiz. Galatasaray'ın 2009-2010 sezonunun ikinci yarı maçlarını yeni stadında oynayacağını düşünüyorum dedi.


ZARAR ETSEM DE ÜZÜLMEM


Çok büyük zorluklar yaşamasına rağmen Galatasaray'a stat yapmasının kendisi için manevi açıdan çok büyük bir anlamı olduğunu belirten Talu, Galatasaray'a stat yapmak benim için en üst düzey bir mertebedir. Dolayısıyla hiç bir zaman şikayet etmedim dedi. Bir işadamı olarak bu işten kar edip etmeyeceğini ise piyasa koşullarının belirleyeceğini kaydeden Talu, İşin sonunda kar mı zarar mı edeceğim dünyadaki kriz, Ali Sami Yen'in yerine yapılacak projenin satışı ve gayrimenkul sektörünün durumu belirleyecek. Ancak maddi zarar etsem bile bunu bir şekilde telafi ederim ama Galatasaray stadını dikerek büyük bir iş yapmış olurum diye konuştu.


700 MİLYON DOLARLIK PROJE


Ağustos 2007'de TOKİ'nin yaptığı ihaleyi 777 milyon lira maliyet ve TOKİ'ye 234 milyon lira kI¢r payı taahhüdü ile hasılattan yüzde 7 pay koşuluyla Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat kazandı. Talu-Alke, Seyrantepe'de Galatasaray'ın kullanacağı 60 bin kişilik stat karşılığında Ali Sami Yen Stadı'nın arazisinin tapusunu aldı. Talu-Alke, Kasım 2008'de Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile ortak oldu. Buna göre 700 milyon dolara malolacak stat ve Mecidiyeköy'deki projenin finansmanını Dubaililer üstlendi. Ama yeni şirkette yüzde 51 çoğunluğa sahip olan Dubaili gruplar, TOKİ temliklerinin kredi sağlamada yetersiz kalması nedeniyle 4 aydır bekliyorlar. Bugüne kadar 71 milyon dolar harcanan statta geçen günlerde taşeron firmanın işçileri alacakları için eylem yapınca inşaat durdu. Alacakları ödenen işçilerin sözleşmesi feshedilirken, yeni işçilerin nisanda işbaşı yapması bekleniyorToki'nin Eren Talu'ya Verdiği Süre Doldu (Referans Gazetesi, Haziran 2009)


Eren Talu, finansman sıkıntısı nedeniyle 3 aydır inşaatı duran Galatasaray'ın Seyrantepe'deki yeni stadı için Toplu Konut İdaresi'ne yeni bir model sunarken, Bu stadı ya ben yapacağım ya ben dedi. 


Galatasaray'ın isim ve localarını sattığı yeni stadındaki inşaat çalışmaları durunca TOKİ'nin Talu-Alke Ortak Girişimi'ne ikinci kez çektiği ihtarnamenin tanıdığı 30 günlük süre dün doldu. Konuya ilişkin görüştüğümüz Eren Talu, yeni bir ortak aldığını belirterek, Arap ortaklarımız ve yeni ortağımızla yeni bir model geliştirdik. Bundan TOKİ'nin daha önceden malumatı vardı dedi. Yeni ortağının ismini açıklamayan Talu, ısrarımız üzerine sadece Yerli demekle yetindi. Stat inşaatına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirten Talu, Bu kadar parayı harcadıktan sonra stat inşaatını bırakmaya hiç niyetim yok. Sahayı terk etmeyi düşünmüyoruz.

 

Yeni bir model sunuyor


TOKİ'nin inşaatı gidişatı karşısında duyduğu rahatsızlardan dolayı haklı olduğunu vurgulayan Talu, Finans sıkıntısından ötürü inşaat bir durma olunca onlar da haklı olarak bize 'toparla' dedi.

Biz de 'haklısın' diyerek yeni ortağımız ve Arap ortaklarımızla yeni taahhütlerden oluşan bir model hazırladık dedi. İflas ettiği iddialarını yalanlayan Talu, ne başvurusu yapılmış bir iflas talebi ne de haklarında açılmış bir dava olmadığını kaydetti.

Talu, Halkbank'tan ancak TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın son anda engellemesiyle alınmadığı söylenen 100 milyon dolarlık krediye de değinerek, bu konudaki iddiaların asılsız olduğunu savundu.


Talu, Bunlar dedikodu.


TOKİ 'Talu ile çalışmak istemiyoruz' falan diyemez. Söz konusu kredi de her an çıkacak vaziyette. Biz bankadan bir ret cevabı almadık diye konuştu.

Dubaili ortaklarının neden projeye sıcak para akışı sağlamadığı sorusuna ise Talu, Herkes özgürdür. Uluslararası sermaye ve kendilerine göre haklı sebepleri vardır yanıtını verdi.


Stada temmuz ayı itibarıyla yeniden başlanması 2010-11 sezonuna rahatlıkla yetişeceğini kaydeden Talu, stat inşaatına dair bugün kamuoyuna daha detaylı açıklamalar yapacağını da sözlerine ekledi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı açıklamalarda Talu ile yola devam etmek istemediğini söylemişti.

 

Karşılıklı davalar açılır


Bayraktar, Elimden gelse bugün Seyrantepe Stadı'nın ihale sözleşmesini feshederim. Eğer siz sağlamsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey adam bulmak. Türkiye'deki en iyi 5 tane, 7 tane firmayı çağırırım yarıştırırım. Bulamadın mı TOKİ olarak biz yaparız. Paramız var şeklinde konuşmuştu.


TOKİ, şayet Talu ile yollarını ayırırsa Galatasaray'ın yeni stadı için ya yeni bir ihale açacak ya da kendisi yapacak. TOKİ, ihaleyi Talu'da alırsa bir de dava açacak. TOKİ, uğrayacağı muhtemel zararların Talu'dan karşılanmasını isteyecek. Buna karşın Talu da ihalenin kendisinden alınması halinde sözleşmenin feshinin iptali istemiyle yargı yoluna başvurabilir.

 

Uğurlu sayısı '7', Talu'yu yedi bitirdi


Galatasaray'ın isim hakkını 10 yıllığına 100 milyon dolar karşılığında Türk Telekom'a satmıştı. Bittiğinde Türk Telekom Arena adını taşıyacak olan statta 2010-11 sezonundan itibaren oynmayı hedefleyen Galatasaray yönetimi, 130 milyon dolar gelir beklediği stadın VİP localarının 3 yıllık satışının yüzde 75'ini gerçekleştirildiğini açıklamıştı.


Galatasaray, bu sezonun kombine biletlerini de Veda Sezonunda Ailece Ali Sami Yen'deyiz sloganıyla satışa çıkartı. Ancak stat inşaatındaki belirsizlik Galatasaraylıları düşündürmüyor değil. Gerekli izinler için eski Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'ın büyük uğraşlar verdiği stat inşaatının ihalesi Ağustos 2007'de yapıldı. Eren Talu, uğur sayısından yola çıkarak 777 milyon lira maliyetli bir teklif sundu.


TOKİ'ye ayrıca 234 milyon lira kar payı taahhüdü ile hasılattan yüzde 7 pay veren Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişimi, ihaleyi kazanan taraf oldu. 

 

Dubaililerden çelme


Talu-Alke, 60 bin kişilik üstü kapalı stat karşılığında Ali Sami Yen Stadı arazisinin tapusunu alma hakkı kazandı. Talu-Alke, Kasım 2008'de Dubaili Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile 75 milyon lira sermayeli yeni bir şirket kurdu.

Böylece stat inşaatı için gerekli desteğin sağlandığı açıklandı. Buna göre yüzde 51'i Dubaili grupların olan yeni şirket, 200 milyon dolara malolacak yeni stat ile 500 milyon doların harcanması planlanan Mecidiyeköy'deki projeyi finanse edecekti. Ancak Dubaili ortaklar, aylardır ellerini ceplerine atmıyor. Eren Talu, bu konuya ilişkin daha önce bize yaptığı açıklamalarda, Dubaili ortaklarının, stat inşaatı için ceplerinden sıcak para vermekten ziyade banka kredisi şeklinde temin edilmesini düşündüklerini belirtmiş ancak bankaların TOKİ'nin kefaletini kabul etmemesi nedeniyle söz konusu kredinin sağlamadığını kaydetmişti.


Uğurlu sayısından oluşan bir teklif Galatasaray'ın stadını talip olan ve bu şekilde Cimbom'un tarihine geçmek isteyen Talu, aradan geçen 2 yılda büyük sıkıntılar çekti ve hala daha da çekiyor. 

 

TÜRK TELEKOM ARENA


Seyrantepe'de şu anda inşaatı durmuş olan stadın da içinde bulunduğu kompleksin genel adı Ali Sami Yen Spor Kompleksi olacak. Komplekste 60 bin kişilik Türk Telekom Arena Stadı'nın yanı sıra suitler, restoran, food-court , büfe gibi bölümler yer alacak. Galatasaray, kompleksi 49 yıl bedelsiz olarak kullanacak.

Stadı yapacak olan firma ise Ali Sami Yen'in yerine ise mülkiyeti kendisine ait olmak üzere, rezidans ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyor.Eren Talu ve Eren Talu Mimarlık iletişim bilgileri neler? Adres: Eren Talu Mimarlık Binası Büyükdere Cad. 1. Levent İstanbul 

Telefon: (0212) 339 07 00

Faks: (0212) 279 81 37

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları