Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ertuğrul Kurdoğlu – Ata Holding

Atatürk Barajı’nın inşaasıyla adını duyuran Ata Holding’in 20 Kasım 2013 tarihinde 81 yaşında vefat eden Yönetim Kurulu Başkanı. Ertuğrul Kurdoğlu, cenazesi 21 Kasım 2013 Perşembe günü toprağa veriliyor.
Ertuğrul Kurdoğlu – Ata Holding

Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul KurdoğluErtuğrul Kurdoğlu kimdir?


1932’de Artvin’de doğan, ilk, orta, lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Kurdoğlu, 1956’da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Kurdoğlu’nun iki oğlu Erhan Kurdoğlu, (TAB Gıda Başkan Vekili), Korhan Kurdoğlu (Ata Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili) ve bir kızı Tuna Kurdoğlu (Escada Başkan Vekili) var.


Ertuğrul Kurdoğlu’nun cenaze töreni ne zaman?


Ertuğrul Kurdoğlu, Ata Holding’in yönetim kurulu başkanlığı yürütüyordu. Kurdoğlu için 21 Kasım Perşembe günü (bugün) AtaKule’de saat 09:45’te veda töreni düzenlenecek. Törenin ardından Kurdoğlu’nun cenazesi, Teşvikiye Cami’de öğleyin kılınacak namazdan sonra Ulus mezarlığına defnedilecek.  Ertuğrul Kurdoğlu – Ata Holding

Ertuğrul Kurdoğlu'nun vefatıyla ilgili olarak Ata Holding'in internet sitesinde yayımlanan ilan...Ata Holding hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? 


Gıda, Finans, inşaat, lojistik, servis, turizm, tekstil, ticaret gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketin 2.5 milyar dolarlık iş hacmi bulunuyor. Ertuğrul Kurdoğlu, inşaat sektörüne ne zaman girdi? 


Ata Şirketler Grubu’nun kökleri 1969 yılında kurulan Seri İnşaat’a kadar uzanıyor. Ata İnşaat’ın üç ortağından biri olan Seri İnşaat, Türkiye’nin en büyük projelerinden Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içinde yer alan ve maliyeti 2 milyar dolar olan Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın yapımı gibi çok önemli bir görevi üstlenmişti. Ertuğrul Kurdoğlu’nun sahibi olduğu Ata Holding hangi markaların temsilcisi? 


Ata Grubu şirketleri günümüzde, Finans, Teknoloji, Gıda, Lojistik, Gayrimenkul Geliştirme, Yapı Malzemeleri Üretimi, Moda, Turizm ve Dış Ticaret gibi çok değişik alanlarda faaliyet gösteriyor. Ata Grubu, 4 kıta/ 7 ülkede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20’den fazla şirketin sahibi ya da çoğunluğa sahip hissedarı konumunda. Grubun aynı zamanda TAB Gıda ile Burger King, Popeyes ve Sbarro gibi markaların temsilcisi. Finans alanında da Ata Yatırım’ın sahibi. 2.5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip grubun 12 bini aşkın çalışanı bulunuyor. 

Ertuğrul Kurdoğlu’nun hayatı ne zaman kitap oldu? 


Geçen yıl kitabı çıkan Ertuğrul Kurdoğlu, hayat hikayesini anlatan ‘Ben Buraya Hayallerimle Geldim’ adlı biyografi kitabının lansmanı 21 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirmişti. Kurdoğlu kitabında, “Hayaller öğrenilerek kazanılamaz, ama korkularımızdan dolayı kaybedilebilir. O nedenle hayallerimizden vazgeçmeden cesaretle peşinden gitmemiz gerekir” demişti.


Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan Atatürk Barajı ile taçlanan ve bugünlere kadar başarılarla gelen bir iş hayatının 50'nci yılı nedeniyle kaleme alınan Ertuğrul Kurdoğlu biyografisinin, özellikle genç girişimcilere yol gösterip ışık tutması bekleniyor. 


Geliri, İTÜ Geliştirme Vakfı'na bağışlanacak olan kitap ve DVD formatında hazırlanmış belgesel, 22 Kasım'da D&R mağaza raflarında yerini almıştır. Kitap içeriğine bağlı kalarak hazırlanmış olan belgesel, bugünün Türkiyesi'ni hazırlayan duygu ve düşünce zenginliğine de alçakgönüllü bir vefa borcu göndermesi niteliğini taşıyor.


Ertuğrul Kurdoğlu için hazırlanmış anı filmini izlemek için tıklayın!