Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Esatpaşa Mahallesi – Ataşehir - İstanbul

İstanbul’un Anadolu yakasında; Üsküdar’a bağlıyken 2008’de Ataşehir’e bağlanan mahalle. Esatpaşa Mahallesi’inde İmar İskan Blokları’nın kentsel dönüşüm kapsamına alınıp alınmayacağı merak konusudur.Esatpaşa Mahallesi – Ataşehir - İstanbul

Esatpaşa Mahallesi – Ataşehir - İstanbulEsatpaşa Mahallesi’nin tarihçesi nedir?  


Esatpaşa Mahallesi 1969 yılında kurulmuştur. Daha önce Üsküdar İlçesi'ne bağlı olan Esatpaşa mahallesi, 6 Mart 2008’de TBMM tarafından onaylanan 5747 Sayılı, Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca Ataşehir İlçesi sınırlarına dahil edilmiştir. Mahallede 2007 nüfus sayımına göre toplam 21.982 kişi yaşamaktadır.


Mahalle, Ataşehir Belediyesi’nin 2013 yılı rakamlarına göre mahallede her ilden yaklaşık 40 bin nüfusu bünyesinde barındırmaktadır.Esatpaşa Mahallesi nerede?


İstanbul’un Anadolu yakasındaki Ataşehir İlçesi sınırlarında yer alan Esatpaşa Mahallesi’nin kuzeyinde İstanbul Çevre Yolu (01-02 Çamlıca Bağlantısı) ve Esenevler Mahallesi, doğusunda Site Mahallesi, güneyinde Örnek Mahallesi ve batısında Fetih Mahallesi bulunur. Esatpaşa Mahallesi’nde neler var?


Esatpaşa Mahallesi’nde 3 lise, 2 ilköğretim okulu, 3 ibadethane, 1 kültür merkezi, 1 postane, 10 tane park, 1 futbol sahası ve 1 taziye evi bulunmaktadır. Esatpaşa İmar İskan Blokları kentsel dönüşüme uğrayacak mı?


Ataşehir sınırlarında yer alan Esatpaşa İmar İskan Blokları kentsel dönüşüm sınırlarında mı yer alıyor, yıkılacak mı, yeni proje mi yapılacak? 


Esatpaşa İmar İskan Blokları’nın akıbeti merak konusu. Ataşehir sınırları içiresinde yer alan Esatpaşa İmar İskan Blokları kentsel dönüşüme mi tabi olacak, yıkılacak mı gibi bir çok söylenti var. 


Emlakkulisi.com’da Şengül Kırmızıtaş imzasıyla 2 Ocak 2014 tarihinde yayımlanan habere göre; Esatpaşa İmar İskan Blokları, belediyenin sağlıksız ve olası bir depremde en büyük zararı görecek yerleşim alanları arasında yer alıyor.  Esatpaşa İmar İskan Blokları ağırlıklı olarak 3-5 katlı binalardan oluşuyor. Aynı ölçekte yıkılıp yeniden yapılması çok makul görülmediği için müteahhitler İmar İskan Blokları’nın dönüşümüne çok sıcak bakmıyor. Belediye emsal artırılarak dönüşüme tabi olmasına yönelik talebini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletmiş fakat şu an için netleşen bir durum ya da proje yok.Esatpaşa Mahallesi posta kodu kaçtır?


İstanbul Ataşehir Esatpaşa Mahallesi’nin posta kodu şöyledir: 34660Esatpaşa Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Mehmet PARLAYAN

Tel: 216 470 40 17

Adres: Esatpaşa Mah. Ziya Paşa Cad. No:44 Ataşehir - İstanbul