Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Esenyurt

Bir mahalleden metropol bir ilçe olan Esenyurt, inşaat firmalarının vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Küçükçekmece, Büyükçekmece ile komşu olup, 1989 yılında belediye olma tüzel kişiliği kazandı.Esenyurt nerede?


İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Esenyurt; Bahçeşehir, Avcılar ve Beylikdüzü’ne yakın bir bölgede yer alır. Doğusunda Küçükçekmece, batısında Büyükçekmece, kuzeyinde Hoşdere Köyü ve güneyinde Firuzköy yer almaktadır. 


Esenyurt Büyükçekmece’ye bağlı bir beldeyken 1989 yılında belediye olma tüzel kişiliği kazandı ve belediye başkanı Gürbüz Çapan oldu. 3 dönem belediye başkanlığı yapan Gürbüz Çapan’dan sonra 2004 yılında Necmi Kadıoğlu belediye başkanı olarak seçildi.


İlçede 13 sağlık ocağı 1 devlet hastanesi 1 Kızılay hastanesi ve 1.000.000 metrekare şehir parkı bulunuyor.  2.770 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Esenyurt’un belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’dur.


Esenyurt’un tarihine baktığımız zaman 19.yüzyılda Ekrem Ömer Paşa'ya ait çiftlikten meydana geliyordu. Eşkinozgillerden Eşkinoz adını aldıktan sonra 1967'de yerleşimin adı Esenyurt olarak değiştirildi. 


Esenyurt nasıl ilçe oldu?


Kıraç, Yakuplu, Avcılar ve Bahçeşehir'e bağlı 22 mahallenin katılımıyla kurulan Esenyurt; 1989 yılında idari olarak Büyükçekmece bağlıyken belediye tüzel kişiliği kazandı. 10 Temmuz 2004 tarihinde kabul edilen 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte ilk kademe belediyesi oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlanan Esenyurt, 5747 sayılı ‘Büyükşehir sınırları içerisinde ilçe kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanun hükümlerinin 1. maddesi 22.fıkrasıyla Esenyurt ilçesi olma hakkını kazandı. 


Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP)’den aday olan Gürbüz Çapan 1989 yılında belediye başkanı olarak seçildi. 3 dönem Esenyurt’ta belediye başkanlığı yapan Gürbüz Çapan SHP’den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ne geçti. Çapan'ın beldede uyguladığı politikalarla, Bahçeşehir'in bitişiğinde İstanbul için önemli bir yeni yerleşim alanı yaratıldı. Gürbüz Çapan, 3 dönem belediya beşkanlığı yaparak Esenyurt'a damgasını vurdu. 2004 yılında ise Ak Parti (AKP)’den Necmi Kadıoğlu Esenyurt’un belediye başkanı olarak göreve başladı. Esenyurt Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Necmi Kadıoğlu’nun Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili çalışmaları devam ediyor.


Esenyurt Belediye başkanı kimdir?


28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Esenyurt Belediyesi'nde Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Necmi Kadıoğlu 1954 yılında Gümüşhane'de doğdu. İş hayatına Gümrük Müşaviri olarak başlayan Necmi Kadıoğlu Mali Müşavir olarak çalıştıktan sonra yurt içinde ve yurt dışında üstdüzey yöneticilik yaptı.


Gürbüz Çapan kimdir?


1989-2004 yılları arasında Esenyurt Belediye Başkanı olan Gürbüz Çapan 1955 Kars doğumludur. Diyarbakır Tıp Fakültesi mezunu olan Gürbüz Çapan Büyükçekmece’de hekimlik yaparken belediye başkanlığı seçimlerine katıldı. Esenyurt’ta 20 okul ve kültür merkezi yaparak kentsel dönüşümü Esenyurt’ta başlatmış oldu. 


Esenyurt’ta yapılacak projeler nedir?


Eğitim dalında Esenyurt Belediyesinin planlamış olduğu projeler şu şekilde;


1. Pelit Pastacılık ve Çikolatacılık Teknik Lisesi ve Meslek Yüksek Okulu

2. Alkop Aluminyumculuk Endüstri Teknik Meslek Lisesi

3. Garanti Koza İlköğretim Okulu

4. Osman Bakırcı İlköğretim Okulu

5. Milpa İlköğretim Okulu

6. Tulip İlköğretim Okulu

7. Necmi Kadıoğlu Lisesi

8. Meslek Lisesi

9. Üniversite


Park dalında Esenyurt Belediyesinin planlamış olduğu projeler şu şekilde;


1. Kadir Topbaş Parkı

2. 75. Yıl Parkı

3. Abdullah Gül Parkı

4. Ardıçlı Parkı

5. Güzelyurt Semt Parkı

6. Esenyurt Rekreasyon Köyü 

7. Güzelyurt 8.Sokak Parkı


Esenyurt Belediyesinin planlamış olduğu kavşak ve köprü projeleri şu şekilde;


1. Cumhuriyet Meydanı Kavşağı

2. İncirtepe Tabela Durağı Kavşağı

3. Yenikent Bulut Durağı Kavşağı

4. Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi Esenyurt’ta hangi mahalleler var?1. Namık Kemal Mahallesi, 

2. Atatürk Mahallesi,

3. İstiklal Mahallesi, 

4. Çakmaklı Mahallesi, 

5. İncirtepe Mahallesi, 

6. Saadetdere Mahallesi, 

7. İnönü Mahallesi, 

8. Fatih Mahallesi, 

9. Örnek Mahallesi, 

10.Talatpaşa Mahallesi, 

11.Mehterçeşme Mahallesi, 

12.Pınar Mahallesi, 

13.Sanayii Mahallesi, 

14.Esenkent Mahallesi, 

15.Güzelyurt Mahallesi, 

16.Cumhuriyet Mahallesi, 

17.Ardıçlıevler Mahallesi, 

18.Yenikent Mahallesi, 

19.Yeşilkent Mahallesi 

20.Merkez Mahallesi 


Esenyurt’ta hangi konut projeleri var?


Esenyurt’ta son günlerde konut projeleri oldukça dikkat çekmeye başladı. Hem uygun fiyatlarla ev bulabilen alıcılar markalı konut projelerinin kampanyalarından da faydalanabiliyor. Esenyurt’ta  yapılan konut projelerinden bazıları; Samsun Towers, Asrın Konutları, Maximoon Residence, Life İn Vera, Milpark Konutları, City Center, Tac Mahal Prestij, N Merkez, Han Plus, Babil Kuleleri, Future Park, Akbatı AVM, Hane Plus Evleri, Fi Life Evleri, N Towers Evleri, Akkoza Evleri, Diyanetsen Evleri ve Solarkent Evleri, Gümüş Residence, Fi Side Premium, Terrace Mix, Autopia AVM, Beylik Konakları, Myes Garden, City Center, Rüya Konakları, Önay Garden, Star Tower, Crown Deluxe ve Sağlam Residence.


Ukra İnşaat’ın Esenyurt projeleri nedir?


Esenyurt

Ukra İnşaat, Han Plus ve Hane Plus projelerini Esenyurt’ta konumlandırdı. Hane Plus projesi 3 blok, 25 kat, 800 konut ve 8 iş yerinden oluşuyor. 10,000 metrekare alan üzerine konumlandırılan projede 1+0, 1+1, 2+1, ve 3+1 daire seçenekleri mevcut. Han Plus projesi ise 45,000 metrekare alan üzerinde 19 kat ve 378 birimden oluşuyor. Dükkan, ofis ve home-ofis konsepti sunan Han Plus’da havuz, fitness, sauna ve hamam da bulunmaktadır.


Özyurtlar İnşaat’ın Esenyurt projeleri nedir?


Özyurtlar İnşaat tarafından Esenyurt’ta hayat bulan projeler; N Towers Evleri, N Şehir  projesi, N Tepe Evleri ve N Merkez projesidir. Bu projelerden NŞehir’de 618 adet konut 13 katlı 7 blokta yer alıyor. 2014 yılının Temmuz ayında teslim edilecek olan NŞehir’de 1+1’den 3+1’e kadar daire seçenekleri sunuluyor. N Towers Evleri'nde 1260 konut 5 blokta yükseldi. Esenyurt N Towers Konutları'nda; açık-kapalı yüzme havuzu, fitness center, güneşlenme terasları, basketbol sahası, tenis kortu, yürüyüş parkurları, çocuk kulubü, restoran, cafe, güvenlik hizmetleri, açık ve kapalı otopark yer alıyor. Ntepe Evleri’nde 400 daire, 40 dükkan ve 40 ofis bulunuyor. NMerkez Evleri’nin inşaat alanı 211 bin metrekare olup 962 dairenin yanı sıra 173 ticari birim yer alıyor. Proje 31 Aralık 2012 tarihinde teslim edilecek.


Esenyurt Tac Mahal Evleri’nin özellikleri nedir?

Esenyurt

8 bin 600 metrekare alana yapılan Tac Mahal Evleri’nde 970 adet konut bulunuyor. 2014 yılının Ekim ayında teslimlerin olacağı projede tiyatro, fitness center, cafe, restoran, yüzme havuzu, güvenlik hizmetleri, çocuk oyun alanları, seyir terasları, açık-kapalı otopark, sauna bulunuyor.


Fi Yapı’nın Esenyurt projeleri nedir?


Esenyurt’ta birçok konut projesini hayata geçiren Fi Yapı başlıca projeleri şöyle;


1. Fi Life Evleri; 1.088 konutluk Fi-Life projesinde tüm konutların satışı tamamlandı. Fi-Life toplam 11 bin metrekare alana konumlandırılmış olup 23 katlı bloklar halinde yükseldi. 


2. Fi Side Premium; 25,30 ve 35 katlı bloklardan meydana gelen projede 233 konut yer alıyor. Proje kapsamında yüzme havuzları, otopark, çocuk oyun alanları, spor merkezi, tenis kortu, Türk hamamı, spor alanları, güvenlik ve botanik bahçe bulunuyor.

 

3. Fi Tower Projesi; 5 blokta 1.725 konut ve 30 dükkandan meydana geliyor. 28 bin metrekare arsa alanı üzerine inşa edilen projede Fi-Club spor merkezi, yüzme havuzu, fitness, sauna, hamam, kapalı otopark, 24 saat kameralı güvenlik sistemi, masa oyunları ve sosyal alanlar bulunuyor.


Esenyurt'ta yaşanan imar sorunu ile ilgili çıkan haberler:


25.02.2013/Emlakkulisi.com

Uzun süredir imar tartışmasıyla gündeme gelen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu "Bu sorunun en erken Mart ayında meclise gideceğini söylüyorduk, şimdi orada görüşülecek, en geç Nisan veya Mayıs ayında bu iş çözülecek"dedi.