Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Esin Yapı

İstanbloom projesini İstanbul’un en merkezi yeri Zincirlikuyu’da hayata geçiren firmadır. Metin Esin’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Esin Yapı’nın kurucularından biri de aynı zamanda Beşiktaş Spor Kulübü’nün başkanı Fikret Orman’dır.
Esin Yapı ne zamandır inşaat sektöründe? Kurucuları ve yöneticileri kimler?


İnşaat sektörüne 20 yılı aşkın süredir hizmet veren Metin Esin, Mehmet Emin Armutçuoğlu ve Fikret Orman'ın bir araya gelmesi ile kurulan Esin Yapı kuruluşundan itibaren önemli projelere imza atmıştır.Bina,konut,işyeri,alışveriş merkezi ve turizm gibi inşaat sektörünün farklı dallarında deneyimleri olan ortaklar oluşturdukları konsorsiyum ile taahhüt ve inşaat yatırımlarını her alanda sürdürmektedirler.Esin Yapı’nın yönetim kurulunda kimler var?


Esin Yapı
Metin Esin Yönetim Kurulu Başkanı


Fikret Orman Yönetim Kurulu Üyesi


Mehmet Emin Armutçuoğlu Yönetim Kurulu ÜyesiEsin Yapı’nın devam eden projeleri hangileri? İstanbloom:  Esin Yapı’nın gözde projesi İstanbloom, enerji verimliliğine gösterdiği titizlikle konut sahiplerinin de tasarruf etmelerini sağlıyor. Enerji tasarruflu donanımı ve çevreye duyarlı yapısı ile İstanbloom “en uygun aidatlı residence” olmayı hedefliyor. İstanbloom Konutları Zincirlikuyu'da metrekare fiyatı Mayıs 2013 itibariyle 7 bin dolar…Esin Yapı
İstanbloomAltyapı sisteminde iklimlendirme, havalandırma ve izolasyon konularında sağladığı tasarruflu çözümleriyle aidat tutarlarını da düşüren proje, ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED sertifikasının bütün gerekliliklerini sağlayan enerji yönetimi ve çevreci duruşu ile sözde değil gerçek bir akıllı bina.


İstanbloom’da güneş kollektörlerinden elde edilen elektrikle genel mekânların maliyetsiz aydınlatılması sağlanıyor. Bina çatısı ve dış cephede kullanılan malzemeler ise güneş ışınları emisyonundan koruyor. İstanbloom temiz enerji ile aynı elektrik gerilimini muhafaza ederek elektrikli cihazların aydınlatma armatürlerinin ömürlerini de uzatmayı unutmuyor.


Yeşilin huzuru ve gücünden her alanda yararlanan Istanbloom, yeşili korumayı ilk hedeflerinden biri olarak belirliyor. Istanbloom’da yağmur sularının depolanacağı yaklaşık 175 – 200 adet depo bulunuyor. Yeşil alanların canlandırılması ve korumasında kullanılacak olan yağmur suları aynı zamanda otopark alanlarında da değerlendiriliyor.


İstanbloom, çift cidarlı cephe ile kendi içinde yarattığı iklimlendirme sayesinde tüm gün bina içinde temiz hava sirkülasyonu sağlıyor. Frekans kontrollü havalandırma sistemi karbondioksit ve karbon monoksit sensörleri sayesinde %100 taze hava sağlarken konut sahipleri istenilen konforda yeterli oksijen alıyor.


Uluslararası standartlara uygun ses izolasyonlu cihazlar konut sakinlerini rahatsız etmezken maksimum izolasyon ve ısı geri kazanım sistemiyle enerjide de yüzde 20 tasarruf elde ediliyor.


Telefon: 0212 274 10 20

Faks: 0212 274 17 60

Web Adresi: www.istanbloom.comEsin Yapı’nın tamamlanan projeleri hangileri? Akaret Plaza ve İş Merkezi - Söğütözü / Ankara


Akgül Mesken İş Merkezi - Söğütözü / Ankara


Vialife Alışveriş Merkezi - Söğütözü / Ankara


Bodrum Blue Hotel - Gündoğan / Bodrum


Haydarbey Konakları - Tarabya / İstanbul


Gülbahar Residence - Serencebey / İstanbul


Palmiye Apartmanı - Şişli / İstanbul


Dostlar Apartmanı - Fulya / İstanbulEsin Yapı hangi haberlere konu oldu? İstanbloom’a ödül!  (Emlakkulisi.com, Şubat 2013) 


İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın süredir güvenlik, konfor, kalite ve estetiğin vazgeçilmez ismi olan Esin Yapı’nın son gözdesi İstanbloom , ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları Araştırması 2012’nin konut kategorisinde ödüle layık görüldü. 


İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın süredir güvenlik, konfor, kalite ve estetiği müşterileriyle buluşturan Esin Yapı’nın son gözdesi Istanbloom, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları Araştırması 2012’’nin konut kategorisinde ödüle layık görüldü. 


Gayrimenkul ve emlak konusunda uzmanların ve akademisyenlerin oluşturduğu büyük jüri tarafından değerlendirilen yarışmada, İstanbloom çok sayıda rakibi arasından sıyrılarak aldığı ödül ile, Türkiye’nin en başarılı gayrimenkul projelerinden biri olarak seçildi. 


Esin Yapı tarafından inşa edilen Zincirlikuyu'da 14 bin 760 metrekare arsa üzerinde yükselen İstanbloom Projesi, mimarisi ve ayrıcalıklı proje özellikleriyle oldukça dikkat çekiyor. 46 kattan oluşan proje, çift cidarlı cephe ile kendi içinde doğal iklimlendirme sağlıyor, iç avluları ve kat bahçeleri ile yeşille iç içe bir yaşam sunuyor.


Tamamı akıllı dairelerden oluşan proje, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 2,5+1 dubleks, 3,5+1 dubleks ve 4,5+1 dubleks olmak üzere 11 farklı tipte konut seçenekleri ve kat bahçeleriyle İstanbul'da eşsiz bir yaşam alanı oluşturuyor. Moderni ve klasiği yeniden yorumlayan Esin Yapı, İstanbloom Projesi ile huzurlu bir yaşamı vadediyor. 


Esin Yapı 2014 yılında 250 milyon dolarlık yatırım yapacak! (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


Zincirlikuyu'da hayata geçirdiği İstanbloom projesin zincire dönüştürmeyi planlayan Esin Yapı, 2014 yılında 250 milyon dolar yatırımla inşa etmek istediği yeni projesi için arazi arayışında...


İstanbul'un ilk LEED sertifikalı 46 katlı gökdeleni İstanbloom projesini hayata geçiren Esin Yapı, 2014 yılı için yeni proje hazırlıklarına başladı. 250 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan Esin Yapı, yeni projesi için arazi arıyor. Proje için İstanbul'un merkezini düşündüklerini söyleyen Esin Yapı ortağı Metin Esin, Şişli'de bir kaç noktada ter alan arsaların hak sahipleriyle görüşmelerini sürdürdüklerini, anlaşma sağlanırsa yeni projelerini burada inşa etmek istediklerini söyledi. Esin, "İstanbloom gibi yeşil projeleri çoğaltarak kentsel dönüşüme de destek vermeyi planlıyoruz" dedi.Esin Yapı'dan Sirkeci'ye şehir oteli projesi! (Dünya Gazetesi, Ağustos 2012) 


Esin Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Orman, Bodrum’da inşa ettiği ve Türkiye’nin en iyi oteli olarak lanse ettiği otel projesini bürokratik engeller nedeniyle uzun yıllardır işletmeye açamayınca, rotayı tatil oteli yerine şehir otelciliğine çevirdi...


Halen Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı’nı da yürüten Fikret Orman, ilk şehir otelini İstanbul Sirkeci’de açacak.

2006’da Bodrum’da başladığı otel yatırımında uzun süredir tatsızlıklar yaşadığını söyleyen Orman, “Bodrum’daki otel yapımı ve sonrasında bürokratik engellerin yanısıra yapılan yorumlar da çok yıpratıcı bir hal aldı. Otel bu yıl açılacak fakat bu projede yaşanan sıkıntılar sebebiyle şehir otelciliğine adapte olarak Sirkeci’de bulunan aileden kalan bir araziye şehir oteli yapacağım” diye konuştu.


İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın süredir hizmet veren sektörün önde gelen kuruluşlarından biri olan Esin Yapı’nın şu anda devam eden projeleri arasında ise İstanbul- Zincirlikuyu’da yapımı süren İstanbloom projesi yer alıyor. Esin Yapı’nın güvenlikle konforun, kalite ve estetikle birleştiği yapılara imza atmak amacıyla kurulduğunu belirten Orman, “Esin Yapı olarak büyüyerek gelişmekte ve çalışanlarımızdan aldığımız güç ile çağdaş kalite değerlerine ulaşmak üzere projeler üretmekteyiz. Güçlü lokasyonuyla İstanbul’un merkezinde bulunan son projemiz ise Zincirlikuyu’da yapımını sürdürdüğümüz İstanbloom projesi” dedi.


İstanbloom’un Zincirlikuyu’da Büyükdere Caddesi ve Gayrettepe Metro İstasyonu’na 400 metre uzaklıktaki konumu ile 14 bin 760 metrekare arsa alanı üzerinde hayata geçirildiğini söyleyen Orman, “46 katlı tek bloktan oluşan İstanbloom Projesi 34 kat konut, 3 kad penthouse, 3 katı ofis, 2 katlı teknik ofis ve sosyal kat, 4 katı ise otopark olacak şekilde tasarlandı” dedi.


İSTANBLOOM'UN %40'l SATILDI


İstanbloom'da satışların yaklaşık yüzde 40'ını tamamladık" diyen Orman, "istanbloom'da daire sahibi olan kişiler; yatırımcılar, Kemerburgaz, Zekeriyaköy gibi uzak bölgelerden sehir merkezine dönmek İsteyen ama yasadıkları konforu korumak isteyen kişiler, üst düzey yöneticiler avukat ve doktorlar çoğunlukta diyebiliriz. Toplamda 46 kat olan İstanbloom'da şu anda 35 katı tamamlamış bulunuyoruz. Sosyal tesis alanları ve otopark İle birlikte kaba inşaatın yüzde 85'lnl bitirmiş durumdayız" diye konuştu. 


Körfez’den yatırımcılarla görüşüyor


İstanbloom’da metrekare fiyatlarının 5 bin 500 dolardan başlayarak 8 bin 500 dolara kadar değişebildiğini ifade eden Orman, “Şu an kalan dairelere baktığımızda metrekare aralığımız 101 ve 306, fiyat aralığımızda yaklaşık olarak 600 bin dolar ile 2 milyon 950 bin dolar arasında” diye konuştu. Zincirlikuyu’nun lokasyon olarak her gün değerine değer katan bir bölge olduğunu ifade eden Orman, “İstanbloom teslim edildiğinde öngördüğümüz prim yaklaşık olarak yüzde 30’dur. Esin Yapı olarak hedefimiz de İstanbloom’u yılsonuna kadar belirli bir olgunluğa kavuşturup diğer projelerimiz ile birlikte yüzde 10 gibi bir büyüme beklentimizi gerçekleştirmek” dedi. 


Yabancılardan mütekabiliyet ile birlikte gelen talep çoğaldığım da söyleyen Fikret Orman, özellikle körfez ülkelerindeki yatırımcılarla görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti.


Fikret Orman İstanbloom projesi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Projemizin yüksek katlarındaki dairelerinde yer alan yüksek tavanlar da farklı bir mekan deneyimi yaşanmasına imkan sağlıyor olacak. Bu projede çevreci malzemeler kullanmaya özen gösterdik. ”


İstanbul’da butik projeler yapacak


Yeni projeleri geliştirme çalışmaları ve arsa yatırımlarının devam ettiğim kaydeden Fikret Orman, “Yakın gelecekte İstanbul’da şehir merkezinde yeni projelerimiz olacak. İstanbloom 150 milyon dolarlık bir proje olmasına rağmen butik bir proje. Bundan sonraki projelerimizde de karma projelerden ziyade yine butik projeler yapmaya devam edeceğiz” dedi.


Fikret Orman, İstanbloom ve Esin Yapı'nın 2012 öngörülerini anlatıyor! (Emlakkulisi.com, Nisan 2012)


Esin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman, İstanbloom projesi ve Esin Yapı'nın 2012 yılı öngörülerini paylaştığı basın lansmanında kameraların karşısına geçti. Lansmanı, www.emlakkulisi.tv ekibi izledi. 


Fikret Orman’ın açıklamalarını izlemek için tıklayın!


Zincirlikuyu’da ofis, konut ve ticari merkezleriyle kaba inşaatı yüzde 80 tamamlanan İstanbloom projesi 150 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleşiyor.


İstanbloom’un kaba inşaatının yüzde 80 oranında tamamlandığını belirten Esin Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Beşiktaş Spor Klübü Başkanı Fikret Orman projenin yüzde 40’ını sattıklarını dile getirdi. 14 bin 760 metrekare arsa üzerine 46 katlı bir proje inşa ettiklerini belirten Orman, lokasyon olarak çok iyi bir noktada yer aldıklarını kaydetti.


Projenin lokasyonu, yeşil alanların kat bahçesi ile desteklenmesi ve LEED sertifikasını hedefleyerek yükselmesinin artı değerler olduğunu belirten Orman, “Zincirlikuyu, ofis, konut, eğlence, iş dünyasına yakınlık gibi birçok konuya cevap verebilecek nitelikte. Proje her ne kadar hareketli bir bölgede yer alsa da sanki kentten uzak bir noktadaymış gibi” diye konuştu.


Projenin çevreye duyarlı bir yaklaşımla tasarlandığını ve o mantıkla yükseldiğini belirten Orman, “LEED gold sertifikası almayı hedefliyoruz. Bıraktığımız karbon ayak izi de o derece çevreye duyarlı. İşletim ve kullanım sistemleri modern teknolojileri kullanıyor. Yüzde 30 su tasarrufu ve yüzde 35 daha az CO2 salıyor. Projede musluklardan su içilebilecek. Kullandığımız bir filtre ile 500 damacana su tasarrufu sağlıyoruz. 4-5 kişilik bir ailenin yıllık su masrafı 3-4 bin lira azalıyor” dedi.


BOĞAZIN YATAY PEYSAJI DİKEY FORMDA UYGULANDI


Mimarlık öğrencisi olduğu günden beri Boğaz hattındaki peysaj düzenlemelerine bakan ve bu gözlemlerini İstanbloom’a dikey olarak aktardığını dile getiren mimar Bünyamin Derman da projenin kendisi için ayrıcalıklı bir yeri olduğunu belirtti. Projenin sahibi Esin Yapı ile çok iyi anlaştıklarını ve kendilerinin önünün açıldığını söyleyen Derman, “Fikret ve Mahmut Beyler çizim sırasında bize destek oldular ve katkı sağladılar. Mimarlık öğrencisi olduğum dönemde Boğaz hattındaki peysaj düzenlemesini incelerdim. Burada yatay peysajı dikey olarak uygulama fırsatı buldum. Kat bahçeleri, hayatın merkezinde olmasına rağmen sağlanan dinginlik, çevreye duyarlı yaklaşımlar bunlardan sadece bir kaçı… Tabi ki burada 400 kişi görev yapıyor. Onlarında başarıda büyük payı var” dedi.


MİPİM’DE GÖRÜCÜYE ÇIKMIŞTI


Gelen sorulara da cevap veren Orman Türkiye’nin mütekabiliyet kanununa acilen ihtiyacı olduğunu belirtti. Böyle bir sınırlamanın çağa uymadığını söyleyen Orman, “Biz gidip yabancı ülkelerden gayrimenkul alabiliyoruz. Projenin satılan yüzde 40’lık kısmında yabancıya satış yok. Ama bu konuda çalışmalar var. Örneğin MİPİM’de yer aldık ve projemizi tanıttık. Yabancı gruplarla satış konusunda görüşmelere oldu ama kesinleşen bir şey yok. Olduğunda kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.Esin Yapı A.Ş. iletişim bilgileri neler?


Adres: Kore Şehitleri Cad No:16/1 Zincirlikuyu İstanbul

Telefon: 0212 274 72 79

Faks: 0212 274 17 60

E-Posta: info@esinyapi.com 

Web Adresi: www.esinyapi.com