Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi olumlu bir gelişme!

BEYTTÜRK İnşaat, yabancıya konut satışıyla ilgili hukuki süreçlerin kolaylaştırılması dönük atılan adımları destekliyor..


Bugüne kadar  Körfezden binlerce yatırımcının Türkiye'ye getirilmesine vesile olan BEYTTÜRK İnşaat, yabancıya konut satışıyla ilgili hukuki süreçlerin kolaylaştırılması dönük atılan adımları desteklemeye devam ediyor.


Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, konut satışında, belli bir limitin üzerinde gayrimenkul satın alan yabancılara TC vatandaşlığı verilmesi kararını olumlu bir adım olarak nitelendirdi.


Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamaya göre  1 milyon dolarlık gayrimenkul edinenlere TC vatandaşlığının verilecek,,, Söz konusu gelişmenin konutun ihraç malı olarak değerlendirildiği bir dönemde yaşanmasını olumlu karşılayan Barman, "Yabancıya uzun süreli oturum hakkı ve vatandaşlık verilmesi konusu sektör için önemliydi. Yabancı yatırımcıların kendini daha güvende hissetmesi önemli. İlk adımda 1 milyon dolar gibi bir rakamın sınır olarak belirlenmesi makul, daha fazla yatırım yapanlara farklı ayrıcalıklar tanınmalıdır" dedi. 


'Yabancının uzun süren bürokrasiden yorulduğu bir dönemde vatandaşlık vermek doğru bir adım oldu' diyen Barman, 'Böylece özellikle Körfez ülkelerinin  ilgisini yeniden kazanmanın fırsatı doğmuş oldu,, yabancıdan elde edilen gelirin en az 2 kat artması için herhangi bir bahane kalmamıştır. Bu adımla bir ölçü de devlet güvencesi de verilmiş oluyor Karşılıklı kazan kazan temelinden bakarsak, atıla bu adımlar sektörü önümüzdeki yıllarda da canlı tutacaktır" değerlendirmesinde bulundu.