Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev fiyatları yükselecek mi?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların konut fiyatlarıyla ilgili araştırmaları devam ediyor. Peki, ilerleyen günlerde konut fiyatları ne olacak? İşte detaylar...


Yatırım yapmak isteyen ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar 2021 yılında konut piyasasının ne olacağını merak ediyor. Milliyet'te yer alan habere göre; uzmanlar konut fiyatlarının yüzde 40 artacağını ön görüyor. Bu sebeple ev sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk olması öneriliyor. Bu artış beklentisinin dayandığı en büyük nokta ise, inşaat sektöründeki durgunluk. İnşaat sektöründe arz fazla olmayınca, metrekare fiyatları da artıyor.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI DAHA FAZLA 

Özellikle ipotekli ev satışlarında geçen sene büyük bir artış gözlemlenirken bu yıl da ilk el konut satışlarının daha az olması bekleniyor. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi halinde bir canlılık ümit edilirken, inşaat maliyetlerindeki artışların esas belirleyici olacağı belirtiliyor.


ARSA VE ARAZİLERE RAĞBET VAR

Diğer yandan, arsa ve arazilere yönelen talebin bu yıl da artması da ön görülüyor. Merkezlere yakın olan ve gelecekte değer kazanacağı öngörüsüyle alınan arsa ve araziler yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Satılık konut fiyatları en çok hangi il ve ilçelerde arttı?