Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev kirası artış oranı 2016!

Taşınmaz mal kira sözleşmelerinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline yıllık zam yapılıyor. Peki, ev kirası artış oranı 2016 nedir?


Taşınmaz mal kira sözleşmelerinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline yıllık zam yapılıyor. Kira bedeline hangi oranda ve ne şekilde zam yapılacağı Borçlar Kanunu ile düzenleniyor.


Kanunda belirtilen sınırlar üzerinde kira bedeline zam yapılamıyor. Peki, ev kirası artış oranı 2016 nedir? Ev kirası artış oranı nasıl hesaplanır?


Ev kirası artışı enflasyon oranları doğrultusunda yapılıyor. Kanununn 344. maddesi gereğince yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Buna göre ev kirası artış oranı, dönemin üretici fiyat endeksi oranı oluyor. Üretici fiyat endeksi oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak hesaplama yapılıyor. Bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com