Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev satarken eş rızası gerekli mi?

Aile konutu, ailenin oturduğu mesken olup; tapu üzerine aile konutu şerhi koyulabiliyor. Peki, ev satarken eş rızası gerekli mi?


Ev satarken eş rızası gerekli mi?


Aile konutu, ailenin oturduğu mesken olup; tapu üzerine aile konutu şerhi koyulabiliyor. Medeni Kanun gereğince malik eş, istediği zaman istediği gibi bu konut üzerinde herhangi bir tasarruf işleminde bulunamıyor.


Peki, ailenin yaşadığı ev nasıl satılır? Ev satarken eş rızası gerekli mi?


Medeni Kanun gereğince rşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili  kira sözleşmesini feshedemiyor, aile konutunu devredemiyor veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamıyor.


Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş,  hâkimin müdahalesini isteyebiliyor.


Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebiliyor.


Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı hâline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu oluyor.


Aksi halde;

Aile konutu, tapuda aile konutu şerhi konulmuş olduğu halde satılırsa, bu satış geçersiz oluyor.


Satışta rızası olmayan eş, TMK`nın 194. maddesine göre tapu iptal ve tescil davası açabiliyor. Bu dava sonucunda, yapılan satış işlemi ve üçüncü şahıs üzerinde kayıtlı olan aile konutuyla ilgili tapu kaydı iptal ediliyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com