Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev yapmak için kredi verilir mi?

Arsası üzerinde ev inşa etmek isteyen kimseler, nakit parasının yetersiz kaldığı durumlarda bankadan kredi çekmek isteyebiliyor. Peki, ev yapmak için kredi verilir mi?


Ev yapmak için kredi verilir mi?

Arsası üzerinde ev inşa etmek isteyen kimseler, nakit parasının yetersiz kaldığı durumlarda bankadan kredi çekmek isteyebiliyor. Kimi bankalar inşaatlara özel kredi paketleri geliştiriyor. Devam eden inşaatın tamamlanabilmesi ya da yeni bir inşaata başlanılabilmesi için bankadan kredi çekilebiliyor.


Ev yapma kredisi koşulları bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor. Ev yapma kredisi ortalama özellikleri şu şekilde sıralanıyor:


Konut edinme ihtiyacı için kendi adına kayıtlı arsası üzerine veya natamam konutunun tamamlamasına yönelik inşaat yapan/yaptıran kişilerin inşaatlarının finansmanına yönelik olarak, belirli vade ve koşullarda geri ödenmek üzere gerçek kişilere kullandırılan kredilerdir. 


Kredi kullanacak müşterinin iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur. 


Otorize bir kredi olup, inşaat seviyesinin asgari yüzde 70 olması koşuluyla, konutun mevcut tamamlanma seviyesindeki ekspertiz değerinin yüzde 75’i ile sınırlı olarak kullandırılmaktadır. 


Maksimum kredi vadesi 120 aydır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com