Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev yatırımı mı arsa yatırımı mı daha mantıklı?

Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen'e gelen soruda, kendi evinde oturduğunu belirten okuyucu, elinde bir miktar para bulunduğunu, bu para ile yatırım amaçlı yeni bir konut mu yoksa arsa mı almasının mantıklı olduğunu sordu.


Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen'e gelen soruda, kendi evinde oturduğunu belirten okuyucu, elinde bir miktar para bulunduğunu, bu para ile yatırım amaçlı yeni bir konut alıp kiraya vermenin mi yoksa arsa mı almasının mantıklı olduğunu sordu. İşte Özlem Denizmen'in yanıtı...

Kendi konutunun bulunması çok iyi bir durum. Konut aldığında, kiraya verildiği ve kiracı bulunduğu sürece kira kazancı olur. Bu şekilde bütçeye katkı da bulunulabilir. Ancak şu soruların yanıtlanması gerekiyor: 

Ev yatırımı mı arsa yatırımı mı daha mantıklı?

-Bu konut nereden alınacak?

-Kredi kullanılacak mı?

-Mevcut borç bulunuyor mu?

-Aylık borç ödemelerin kazancının yüzde 30’unu aşıyor mu?

Ev yatırımı mı arsa yatırımı mı daha mantıklı?

Örneğin, kredi çekildi ve krediyi de kira ile geri ödeniyor, peki kiracı kirayı ödemezse ne olacak? Birikimler arsaya yatırıldığında da satana kadar sana bir kazanç getirmez. 

Şu durumlarda düşünülmeli: 

-Arsa alındığında ne kadar beklenebilir? 

-Bu sürede para gereksinimin olacak mı? 

-Olduğu zaman sarışını hızlı bir şekilde yapılabilecek mi? 

-Arsanın değeri yükselecek mi? Araştırma yapıldı mı? 

Ev yatırımı mı arsa yatırımı mı daha mantıklı?

Konut ya da arsa yatırımı yapmadan önce bu soruların hepsi yanıtlanarak ve güvenilir bir emlak danışmanına da danışılarak beklentilere göre karar verilmeli.