Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

EVA ekonomide Aralık 2016 trendlerini 37. sayısında yayınlandı!

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık her ay yayınladığı 'Periskop Analiz' yayınının 37. sayısı yayınladı..


EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık her ay yayınladığı 'Periskop Analiz' yayınının 37. sayısı yayınladı. Analizde merak edilebilecek piyasa verilerinin analizleri, istatistiki veriler ve yorumlar yer alıyor..KONUT KREDİSİNDEKİ DEĞİŞİM


Kasım Ayı itibariyle son bir yıllık süreçte, konut kredisi kümülatif değişimi  artış göstermiş durumda. Geçen yılın aynı döneminde  büyüyen konut kredileri bu yıl  büyüyebildi. Kredi miktarının 2017’nin ilk çeyreğinde hareketleneceğini öngörmekteyiz.


MERKEZ BANKASI KONUT FİYAT ENDEKSİ*Ekim Ayı Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları enflasyonun üstünde artıyor. Ekim ayında endeks, bir önceki aya göre % 0,47 artış gösterdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre de % 12,85 artış kaydedildi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla ,52, %8,61 ve ,59 oranlarında artış gösterdi.


TÜRKİYE İPOTEKLİ VE TOPLAM KONUT SATIŞLARI


2016 Kasım sonu itibariyle tüm yurttaki toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine kıyasla %4,5 artış göstermemiş durumda. İpotekli konut satışları ise yaklaşık %1,6 oranında artış göstermiştir.


2015 Kasım sonu itibariyle 2014 senesinin aynı dönemine göre  artış gösteren konut satışlarının, 2016 Kasım sonu itibariyle 2014 senesinin aynı dönemine göre yaklaşık  artış gösterdiğini söylemek mümkün. İstanbul’da ise konut satışları 2016 yılı Kasım sonu itibariyle, 2015 senesinin aynı dönemine nazaran yaklaşık %3 oranında, Ankara’da %1 oranında azalış göstermiştir. İzmir’de ise yaklaşık %4 oranında artış göstermiştir. Konut satışlarının 2016 Aralık verilerinin biraz daha artması veya aynı seviyelerde seyretmesi beklenebilir.


KULLANICI İÇİN KONUT KREDİSİNDE MALİYETLER


Ocak Ayı’nda 10 yıllık vadede kredi maliyetleri aylık %0,88 ile %1,25 arasında değişmektedir. Bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte, 100 bin TL kredi için aylık ödemeler 10 yıllık vadede 1.352 TL, 5 yıllık vadede 2.152 TL civarında seyretmektedir.


TAKİPTEKİ KREDİLERDEKİ DEĞİŞİM2016 Kasım Ayı’nda konut kredileri içinde, takipteki konut kredi miktarı sadece %0,54 seviyelerindedir. Bu rakam 2015 Kasım Ayı’nda %0,48 idi. Takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğü kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir göstergedir.


TÜKETİCİ GÜVEN EKDEKSİ(%)


Tüketici Güven Endeksi* 2016 Aralık ayında bir önceki aya göre %8 azalış gösterdi. 2017 Ocak ayında biraz daha artması veya aynı seviyelerde seyretmesi beklenebilir.


TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (TÜFE % BİLEŞİK)*


2016 Aralık Ayı verilerine göre enflasyon (TÜFE); bir önceki seneye göre daha olumlu bir eğilim göstermiş durumda. Bir yıl öncesine göre % 3 oranında azalış kaydeden bileşik enflasyon oranı 2016 Aralık ayında % 8,53 seviyesine düştü.


GMYO FİYAT ENDEKSİ


Borsa İstanbul’da işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının performansını izleyebileceğimiz BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları endeksi geçtiğimiz son 1 aylık dönemde yaklaşık % 5,37 oranında değer kazanmış durumda. Geçen sene Ocak Ayı’ndan bu yana ise  artış göstermiştir.