Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Evde fırsat dönemi!

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarına yansımadı. Uzmanlar, bu dönemi konut almak en uygun dönem olarak görüyor. İşte ev almak için 6 neden...


Artan inşaat maliyetlerine karşı konut fiyatları artmadı. Konut almak için en uygun dönem olduğunu söyleyen uzmanlar fiyatların yakın dönemde artacağını ifade ediyor.


Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısı için sunduğu teşvik ve yeni düzenlemeler, “Şimdi ev almanın tam zamanı’ dedirtiyor. Özellikle oturmak için ev almak isteyenler bu dönemi fırsat biliyor.


Konut üreticileri, yükselen döviz kuru ve faize paralel olarak artan inşaat maliyetleri henüz konut fiyatlarına yansımadı. Tamamlanan konut stokunun geçmişte görülmediği kadar fazla olması da sektörde tam bir alıcı pazarı oluşturuyor. Bugünlerde ev almak için 6 neden...


1- FİYATLAR UYGUN

Konut maliyetlerinin hala fiyatlara yansımamış olması yatırımcılara büyük bir avantaj sağlıyor. Uzmanlar yeni projelerin artan maliyetlerle bu kadar uygun fiyatlarla satılmayacağını, ev alanların kısa zamanda kazanç sağlayacağını ifade ediyor.


2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM

Mayıs 2017'den bu yana uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı. Normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak hesaplanıyor. Hem alıcıdan hem de satıcıdan alınan tapu harcı 500 bin liralık bir ev için 7 bin 500 lira düşüyor. 


3- KDV İNDİRİMİYLE YÜZDE 10 KAR

Konut sektöründe başlatılan katma değer vergisi (KDV) indirimi ile 3 ay uzatıldı. KDV oranları 31 Mart 2019 yılına kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. 500 bin liralık bir evde 50 bin lira kazanç sağlanacak.


4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

2018 yılında konut sektörünü canlandırmak için başlatılan teşvikle alım satım komisyonları yüzde 6'dan yüzde 4'e düşürüldü. Eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2 olarak belirlendi. 500 bin liralık bir evin komisyonu 10 bin lira inmiş oldu. 


5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTI

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya yükseltildi. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 yıl önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması gerekiyor. 


6- 0.98'LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİP

Kamu bankaları tarafından başlatılan İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanya kapsamında üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz oranı uygulanıyor.  0,98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede kredi alan konut alıcısının toplam karı 470 bin lirayı geçiyor. Aylık taksitler ise 11 bin lira ile 7 bin 100 lira arasında değişiklik gösteriyor.