Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eve haciz gelir mi?

Bir kimseden borç alan kimseler, borcunu zamanında ödememesi durumunda haciz ile karşı karşıya gelebiliyor. Peki, eve haciz gelir mi?


Bir kimseden borç alan kimseler, borcunu zamanında ödememesi durumunda haciz ile karşı karşıya gelebiliyor. Alacaklıların İcra Müdürlüğüne müracaat etmeleri halinde borçluya borcunu ödemesi için belli bir süre veriliyor. Bu süre içerisinde borcun yine ödenmemesi durumunda, haciz işlemi başlatılıyor.


Haciz işlemi, borçlu kimsenin evinde bulunan menkul mallar üzerinde uygulanabilirken, varsa gayrimenkulleri üzerine de uygulanabiliyor. Peki, eve haciz gelir mi? Hangi mallar haczedilir? Hangi mallar haczedilmez? Ev tapusuna haciz konur mu?


2012 yılında alınan Yargıtay Kararına göre, haczedilecek menkul ve gayrimenkullere sınırlama getirildi. Borçlunun haline münasip evi ve lüzumlu eşyaları haczedilemeyen eşyalar arasında yer alıyor.


Buna göre, borçlu kişinin evindeki koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın, halı vb. gibi "lüzumlu" ev eşyalarının haczedilmeleri mümkün olmuyor.


Eve haciz kararı

İİK’nun 6352 Sayılı Kanun’un 16. maddesi ile değişik 82. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; “Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.”Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com