Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fahrettin Altay-Narlıdere metrosu imzaya açıldı!

İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalara başlamak üzere beklediği imza için karar çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Fahrettin Altay- Narlıdere arasında yapacağı metro hattının bedeli 280 milyon euro olacak..


İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalara başlamak üzere beklediği imza için karar çıktı. Başbakan Binali Yıldırım'ın destekleriyle, İzmir'de 7.2 kilometre uzunluğunda olan Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem projesinin 2017 yılı yatırım programına alınması için Yüksek Planlama Kurulu kararının imzaya açıldığı duyuruldu.  


İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin Fahrettin Altay- Narlıdere arasında yapacağı metro hattının bedeli 280 milyon euro olacak. 


Uluslararası finansmanla yapılacak projede borçlanabilmek için Kalkınma Bakanlığı'nın projeyi yılık yatırım planına alması gerekiyor. Başbakan Binali Yıldırım, bunun için devreye girdi ve 7.2 kilometre uzunluğunda olan Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem projesinin 2017 yılı yatırım programına alınması için Yüksek Planlama Kurulu kararının imzaya açıldığı duyuruldu. 


Bu kararın ardından Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Narlıdere, Siteler, Kaymakamlık duraklarının yeralacağı 7.2 kilometreyelik metro hattının çalışması bu kararla 2017 yılında başlayacak. 


Hattın 2020 yılında işletmeye alınmasını hedefleniyor. Hat tamamlandığında İzmir Metrosu Evka-3 ile Narlıdere Kaymakamlık arasında 19 kilometre hat uzunluğu ve 17 istasyonla işletilecek.


Sabah