Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Fikret İnan

Fikret İnan; daha çok orta ve alt sınıfa yönelik konut projeleriyle dikkat çeken, Esenyurt'taki emsal çekişmesinde iflasın eşiğine gelen müteahhittir.


 Fikret İnan


Fikret İnan kimdir?


Fi Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, 14 Mart 1968’de İstanbul’da doğdu. Faik Reşit Unat İlköğretim Okulu ve Göztepe Ortaokulu’ndan mezun olan Fikret İnan, kurduğu aile şirketinde inşaat malzemeleri ticareti ile uğraştıktan sonra 2007’de Fi Yapı İnşaat A.Ş.’yi kurdu. Fikret İnan evli ve iki çocuk babası. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünisa Gül'den Beyaz Ay Derneği Sosyal Sorumluluk Proje Ödülü alan Fikret İnan, M.E.B. Sosyal Sorumluluk Proje Ödülü ve Gentleman İnnovative Proje Ödülü’nün de sahibidir. 


Fi Yapı’nın gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri hangileridir?Fikret İnan Eğitim Vakfı, Fikret İnan Engelliler Koleji, İnan Üniversitesi, Dünya Engelliler Vakfı, Bahçeşehir Emniyet Müdürlüğü İnşası, Kadriye İnan İlköğretim Okulu ve Cevdet İnan Camii.


Fi Yapı’nın konut projeleri hangileridir? 


1.Fi Yaka Kırklareli

2.Fi Yaka Sakarya

3.Filife

4.Fiside

5.Fi Tower

6.Fi Yaka Gebze

7.Fi Yaka Tuz 1,2 ve 3

8.Fi Yaka Esenşehir

9.Fi Yaka Sancaktepe


Fikret İnan ve Fi Yapı’nın iflas davası ile ilgili gelişmeler nelerdir?8 Şubat 2013-Borsa Gündem


Sosyal medya ve yazılı basın ile konut alıcılarına “abonelik paralarını ödeyenlere konut teslimleri yapılacak” dedikten sonra alıcılar paralarını verilen hesap numaralarına yatırdı.  Fi Yönetim ve Hizmet İşletmeleri şirketine ait olduğu anlaşılan hesap numaralarına yatan paralar, abonelik işlemleri için değil başka şeyler için kullanıldığı gündeme geldi. Bu olayı fark eden konut alıcıları ise mahkemeye başvurarak paralarını geri almak istedi.


08 Şubat 2013 Sabah Sabah Gazetesi'nde Fi Yapı'nın patronu Fikret İnan'ın konut sahiplerinden istediği abonelik paralarını başka işlerde kullandığı belirlendi. Paralar, kayyumlara rağmen mücevher, akaryakıt ve reklam şirketlerine gitmiş.


Fi Yapı’nın internet sitesinde bu haber üzerine şu açıklama yayınlandı: Şahsımın Fi Hizmet A.Ş. ile bir ortaklığı yoktur. Fi Hizmet ile ilgili yapılan habere konu olan "paralar nerede" başlıklı yazıda kayyumların hiçbir bağı ve alakası olmadığı halde, sanki kayyum kontrolünde gibi gösterilmiştir. Fi Hizmet Şirketi'nin güvenlik firmalarına ve akaryakıta ödeme yapmasından daha doğal ne olabilir. Bu şirket Fi Yapı'nın projelerinin aboneliklerle ilgili işlemlerini, site yönetimini ve 2. el satışlarını yapmaktadır. NF Mücevherat, Kırıkkale projesinde taşeronluk yapan bir şirkettir ve şirket açılımı da "NF Mücevherat ve İnşaat Ltd. Şirketi"dir. Haberde 20 bine yakın konut için para toplandığı yazılıdır. Fiyapı'nın Esenyurt'da teslim edilmemiş 5500 konutu bulunmaktadır. Bu üç projenin geç teslim edilecek olmasının sebebi ise tamamen belediyelerden kaynaklanmaktadır ve şirketimin hiçbir kusuru yoktur. Kırıkkale projesinde ise 480 daire satılmıştır. Projenin toplam büyüklüğü 2000 konuttur. Bu projenin teslim tarihine ise 16 ay süre vardır. Sabah Gazetesi daha önce (29.08.2012) "18 bin konut kumarda gitti" başlıklı yalan ve yanlış haberiyle şahsıma ve şirketime saldırıda bulunmuştur. Sabah Gazetesi ve bu haberleri yapan kişilerle ilgili davalar tarafımızca açılacaktır.  


7 Şubat 2013-Emlak Kulisi.com: Esenyurt’ta Fi Yapı tarafından konumlandırılan Fi Life projesi için imar sorunu yüzünden ruhsat çıkmadı. Bu yüzden proje hakkında yıkım kararı alındı. 15 gün içinde yıkım tamamlanacak olup, konut alıcıları da sözleşmelerini feshetti. Fikret İnan’ın açıklamaları ise şu yönde oldu: “Müşterilerin yüzde 60’ına yüzde 10’dan fazla geri ödeme yaptık.”


7 Şubat 2013 Emlakkulisi.com:Esenyurt'ta Fi Yapı tarafından hayata geçirilen Fi Life projesinin imar sorunu nedeniyle yıkımına başlandı. Yıkım çalışmaları 15 gün içinde tamamlanacak... 1,048 daireden meydana gelen Fi Life, Esenyurt'ta inşa edildi. Ancak Esenyurt'ta yaşanan imar sorunu yüzünden projeye ruhsat çıkmadığı için, yıkım çalışmalarına başlandı. Yıkım çalışmalarının 15 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, konut sahiplerinin yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için müşterilerine paralarını yüzde 10 fazlasıyla geri ödediklerini belirtti.  15 Mayıs 2012 tarihinde tüm müşterilerinin sözleşmelerini noter aracılığıyla fesh ettiklerini söyleyen İnan, daire sahiplerinin yüzde 60'ının parasını iade ettiklerinin de altını çizdi.


08 Ocak 2013 Habertürk: Fi Yapı’nın belediyeler tarafından durdurulma kararının bozulduğu Fi Tower projesinde inşaatın bitirilmesi için konut sahiplerinden metrekare başına 100 TL fark alınmasına karar verildi.Fi Yapı’nın Esenyurt’ta hayata geçirdiği 3 projesinin belediye tarafından durdurulması kararının Danıştay tarafından bozulmasının ardından, iflas erteleme davası açan Fi Yapı, müşterilerden kayyum onayı ile 5 bin TL ile 20 bin TL arasında ek ödeme almaya hazırlanıyor. 


(...) Kayyum kararıyla onaylanan fark ödeme işlemi müşterilere tebliğ edildikten sonra yapılacak. Aynı durum Fi Life ve Fi Side için de geçerli olacak. Fi Life projesinden ev alanlar metrekaresi 400 TL fiyat farkı ödeyerek tapularını teslim alabilecek. Fi Side projesinde ise metrekaresi 200 TL fiyat farkı ödeyerek evlerine sahip olabilecekler. 


3 Ocak 2013-Hürriyet: Fi Yapı Esenyurt projeleri için devlet durdurma kararı çıkarmıştı. Danıştay bu kararı bozdu ve Fi Yapı iflas erteleme davası açtı. Konut alıcılarından 100-400 TL arası fark alacak olan Fi Yapı, tapuları alıcılarına bu şekilde teslim edebilecek.


25 Aralık 2012 Emlakkulisi.com:  Fi-Yapı’nın, Kadıköy Asliye Ticaret Mahkemesinde devam eden İflas Erteleme davasının yapılan son duruşmasında, tedbire yapılan itiraz Mahkemece red edilerek bilirkişi raporlarının beklenilmesine karar verildi... Davada, Fi Yapı avukatları,  Fi Tower projesinin belediye ile olan sorunlarının çözüldüğünü ve taşkın hacizlerin kalktığını beyan etti. Fi Tower projesine ilişkin olarak bin 700 tapunun hak sahiplerine 15 gün içinde teslim edileceğini beyan eden Fi Yapı avukatları, devamla Fi Side projesinde yapılmayan 3 blok olduğunu ve yapılmayan kısımların yapılanlardan 5 kat eksiği ile belediyenin ruhsata izin vereceğini ve görüşmelerin tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti. Tedbir kararından bu güne kadar  4.5 milyon TL civarında borç ödendiğini belirten firma avukatları yıkılacak projelerdeki hak sahiplerine başka projelerden ya da varsa bu projelerden daire teklif edileceğini kabul edilmeme halinde parasını teklif edeceklerini belirtti. Davada bazı müdahil vekilleri tedbir kararına itiraz etti. Davanın bir sonraki celsesi 05 Mart 2013 saat 15.00’a ertelendi.


27 Eylül 2012: Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, geçtiğimiz günlerde Fi Yapı’nın aldırdığı iflas erteleme kararı hakkında, firmanın resmi Facebook sayfasında açıklama yaptı. Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, öncelikle kararın “iflas erteleme” değil “iflas erteleme tedbir” kararı olduğunu açıkladı.


22 Eylül 2012 Hürriyet: Mali yapısındaki bozulma nedeniyle bir süredir sıkıntı yaşayan Fi Yapı iflas ertelemesi talep etti. İflas erteleme süreci kabul edilir ve borçlar ödenip başarılı olunursa şirket yola devam edecek. Aksi halde mahkeme iflasına karar verecek.


04 Eylül. 2012: Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, "Kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın, söz verdiğim ve taahhüt ettiğim şekilde bütün işlerimi teslim edeceğim. Yeter ki, inşaatlarımın üzerinden mühürler kaldırılsın ve çalışma izin verilsin'' dedi.