Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaiplik davası nerede açılır?

Bir kimse hakkında gaiplik kararı verilebilmesi için bir dilekçe ile mahkemeye müracaat ediliyor. Peki, gaiplik davası nerede açılır?


Gaiplik davası nerede açılır?


Gaiplik kararı; Kendisinden uzun zamandır haber alınamayan, kayıp ve ölmüş olma olasılığı yüksek olan kimselere belli koşullar altında alınıyor. 


Gaiplik kararı alınabilmesi için olay tarihinden itibaren; ölüm tehlikesi içinde iken kaybolma halinde en az 1, uzun zamandır haber alınamama halinde ise en az 5 yıl geçmiş olması gerekiyor. 


Bunun için bir dilekçe ile mahkemeye müracaat ediliyor. Peki, gaiplik davası nerede açılır?


Gaiplik davası için yetkili mahkeme, kişinin Türkiye'deki son yerleşim yeri; eğer Türkiye'de hiç yerleşmemişse nüfus sicilinde kayıtlı olduğu yer; böyle bir kayıt da yoksa anasının veya babasının kayıtlı bulunduğu yer mahkemesidir.


Gaiplik davası dilekçe örneği:


...............  MAHKEMESİNE

 

DAVACI    :

VEKİLİ    :

DAVALI    : Hasımsız

KONU      : Gaiplik Kararı Verilmesi Talebi.

 

AÇIKLAMALAR   :

 

1-) Müvekkilimin eşi  …, …/…/… tarihinde sabah işe gitmek için evinden ayrılmıştır.

 

2-) Bu tarihten itibaren …  yıl geçmesine rağmen  müvekkilim eşi … ‘dan hiçbir haber alamamıştır. Müvekkilim eşini bulmak için elinden geleni yapmasına rağmen olumlu bir sonuç elde edememiştir.

 

3-)  Müvekkilimin eşi … ‘nin ne yazık ki ölmüş olması ihtimal dahilindedir. Bu nedenlerden dolayı dava açılması zorunlu hale gelmiştir

 

HUKUKİ NEDENLER      : 4721 S. K. m. 32 ve ilgili mevzuat.

 

HUKUKİ DELİLLER      : Nüfus kaydı, tanık beyanları ve diğer deliller.

 

SONUÇ VE İSTEM                                    : Yukarda açıkladığımız nedenlerle, müvekkilimin eşi … hakkında gaiplik kararı verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim.  …/…/…

 

Davacı Vekili

Av.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com