Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Galata Meydanı – Beyoğlu - İstanbul

Galata Kulesi’nin altındaki meydandır; Galatasaray Lisesi’nin önündeki küçük meydan değil. Turistlerin ve gençlerin rağbet ettiği Galata Meydanı, Haziran 2012’ye kadar ‘içki ve kötü kokular’la gündemdeydi. Beyoğlu Belediyesi radikal bir karar alarak buradaki bankları kaldırdı, polis kule etrafında nöbet tuttu.Galata Meydanı – Beyoğlu - İstanbulGalata Meydanı nerededir? 


Galata Kulesi’nin altında ve Beyoğlu’ndan Karaköy’e inen cadde tarafında bulunan meydandır. 


Galata Kulesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Galata Meydanı – Beyoğlu - İstanbul


Galata Meydanı’nın içki sorunu neydi?


29 Haziran 2013 tarihli Sabah Gazetesi’nde Erhan Öztürk imzalı habere göre; dünyanın en eski kulelerinden biri olan ve Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak yaptırıldığı bilinen İstanbul'daki Galata Kulesi'ni çevreleyen meydan son yıllarda tarihine yakışmayan bir 'ambargoyla' karşı karşıya. Son iki yıldır özellikle gençlerin buluşma yeri olan meydanda akşam saat 22.00 sularında başlayan sözde eğlence sabah 05.00'e kadar sürüyor. Olan bitenden yaka silken mahalleli ve esnaftan ihbar yağmaya başlayınca 'yerinde tespit' için önceki gece Galata'ya gittik. İki gün önce 'alkol' duvarını aşan gençler arasında çıkan kavga nedeniyle kulenin etrafı güvenlik şeridiyle kapatılmıştı. Bir grup genç, meydanın hemen yan tarafına oturuyordu. Ellerinde gitar, saz, darbuka, saksafon... Yerlerde çilingir sofraları, biralar, rakılar, votkalar... Bağırıyorlar; türkü, şarkı söylüyor, halay çekiyorlar... Sayıları 500 civarı. Sivil polisler de gençleri gözlüyor. 


HAPLIYIM ABİ, KUSURA BAKMA 


Saatler ilerledikçe meydanda olan biten karşısında dehşete kapılıyorum. Tacizciler, sokağa tuvaletini yapanlar, ulu orta sevişenler, yankesiciler, tinerciler, haplananlar... Saatler 03.00'ü gösterdiğinde bir pasta geliyor. Tayland'lı Netchank'in doğum günüymüş. Mumları üfleyen genci tebrik ediyoruz. Sakinler... Hemen yanı başımızda ayağa kalkan bir genç ise avaz avaz 'Urfa yaram sızlar' türküsünü söylüyor. Adı İsmail. "Çok bağırmıyor musun? Bu saatte rahatsız olur etrafta oturanlar" diyorum. Kulağıma eğilip, "Ağabey haplıyım, kafam iyi, idare et" diyor. Yanına gelen polisler de İsmail'le konuşarak anlaşamıyorlar. Bir sivil memur eliyle "Sus" işareti yapıyor. Ve İsmail susuyor... Meydana girdikten hemen sonra esnafı dolaşıyorum. Bakkal, "Yanımda biraz dur, rezaleti gör" diyor. Tezgâhın arkasına geçip, alışveriş yapmak için gelen gençleri gözlüyorum. Genç bir kız ayakta duramayacak kadar içkili, 'cigara kağıdı' istiyor. Bakkal bana dönüp, "Esrar saracak" diyor ve ekliyor: "Değerlerimizi, yaşamımızı, her şeyimizi kâbusa çevirdiler..." KULAK TIKACIYLA UYUYORUM ARTIK 


Hemen her görüşten gençler var Galata'da. bazıları sessiz, sohbet ediyorlar. Hepsinin kafası iyi. İsminin Nehir olduğunu söyleyen genç, "Öğrenciyiz hepimiz. Kimsenin rahatsız olmasını istemiyoruz. Sessizce sohbet ediyoruz. Öğrenci evinde kalıyorum ve iş arıyorum. Bana yardımcı olup iş bulabilir misin?" diyor. Her köşede farklı siyasi görüşler tartışılıyor. Bazıları Kürt sorununu konuşuyor, bazıları ise Suriye krizini... Hepsinin ortak amacı her gece geldikleri meydanda eğlenmek! 15 yıldır Galata'da oturan yönetmen Engin Ayça ise "Geceleri kulak tıkacı takıyorum uyumak için. Bölgede bulunan oteller müşterilerine kulak tıkacı veriyor. 155'i aramaktan yoruldum. Yaşanan bütün rezaleti kamerayla görüntülüyorum. Özellikle ilerleyen saatlerde sokak aralarındakileri" diye dert yanıyor. SANKİ AÇIK HAVA TUVALETİ... 


Saatler ilerledikçe, gençler kızlı erkekli, ara sokaklara gidip gelmeye başlıyor. Yanıma yaklaşan bir taksici, "Ağabey seni açık hava tuvaletine götüreyim. İzle beni" diyor. Lale Çeşme Sokağı'na giriyoruz. Biri kız, iki genç sokağın ortasına tuvalet ihtiyaçlarını gideriyor. Korkunç bir koku. Bir iki kare resim çekip, geri dönüyoruz. Ardından Emin'e, "Bu rezaleti görüntüleyelim" diyorum ve geri dönüyoruz. İki genç duvara dayanmış, kimseye aldırış etmeden ihtiyaç gideriyor. Ailelerin oturduğu apartmanların merpenlerinde sevişenler var. Fotoğraf makinasını görünce yerden taş almaya ve saldırmaya çalışıyorlar. Lale Çeşme Sokağı'na tuvaletini yapan gence, "Neden tuvalete gitmiyorsun?" diyorum. Ayakta durmakta zorluk çeken genç cevap veriyor: "Tuvalet ücreti 1 lira. Oraya vereceğim 1 liranın üstünde 1 lira daha koyup bir bira alırım. Bu benim özgürlüğüm, karışamazsın..." ARABAYA ZOR ATTIK KENDİMİZİ 


Saatler ilerledikçe tıklım tıklım dolan meydan yerini, toplu tacize bırakıyor. Sözde, 'masum gençler buluşması' olarak adlandırılan gecede; kavga, küfür, gürültü ve yüksek sesle söylenen marşlar, şarkılar birbirini izliyor. Sonra şişeler havada uçuşuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla eve dönüş için arabaya doğru ilerliyoruz. Yanımıza iri yarı bir genç yaklaşıyor. Yürümekte zorluk çekiyor. Kolumdan çekiştiriyor: "50 lira ver, 10 lira, 5 lira..." "Yok" deyince başlıyor saydırmaya. "Ya bizi bıçaklarsa" diye düşünüyorum. Benden istediğini alamayınca bu sefer foto muhabiri arkadaşım Emin'i hedef alıyor. Aynı küfürlerden o da nasibini alıyor. Nihayet arabaya atlıyoruz, kapıları kilitliyoruz ve eve doğru yola çıkıyoruz. Kâbus gibi 6 saat bitiyor, ama ertesi gün bile kendime gelmekte güçlük çekiyorum. EV SAHİPLERİ, PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRÜYOR


Meydandaki durum nedeniyle birçok ünlü isim Galata'yı terk etmiş. Gazeteci Amberin Zaman, Neyyire Özkan bunlardan sadece birkaçı. Galata'da yaşayanların büyük bölümü evlerine sese karşı izolasyon yaptırmış. Bazıları ise psikolojik tedavi görmeye başladıklarını belirterek, "Günde 14 hap alıyoruz. Sokağa çıkamaz olduk" diyor. Sivil polislerse zaman zaman gençlerin arasına katılıp, onlarla konuşuyor. Bildiğimiz polislerden değiller. Küpeli, uzun saçlı, yırtık kot pantolonlu. Bir ara bize dönüp yakınıyorlar: "Bize yazık değil mi? Sabah 10.00'da mesaiye başladım. 20 saattir ayaktayım. Eve gidip, üzerimizi değiştirdikten sonra tekrar göreve başlayacağız." "BURADA CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"


Bir hemşirenin yanına yaklaşıyoruz. Bulgaristan göçmeni Elvina Kurt nefes almadan başlıyor konuşmaya: "10 yıldır burada oturuyorum. Nöbetten çıktım. Uyumak istiyorum. Bu kadar özgürlük fazla. Özgürlük başkalarının hayatını alt üst edip kâbusa çevirmek değil. Sessizce içip, kimseyi rahatsız etmeseler sorun yok. Can güvenliğim yok." Sonra gözyaşları içinde uzaklaşıyor yanımızdan.Galata'da içki krizi nasıl çözümlendi?


Galata Meydanı – Beyoğlu - İstanbul
28 Haziran 2012 tarihli Radikal Gazetesi’nde Ayça Örer imzalı habere göre; Galata Meydanı'nda içki içenlerle mahalleli arasında başlayan tartışmaya polis el koydu. Beyoğlu Belediyesi ise tüm bankları kaldırdı.


Galata’da geçen yazdan beri süren ‘içki ve koku’ tartışması Beyoğlu Belediyesi ve Emniyet’in duruma el koymasıyla bitti. Galata Kulesi’nin çevresinde nöbet tutup kuleyi güvenlik şeridiyle çevreleyen sivil ve üniformalı polislerle bazı semt sakinleri de destek verdi. Meydan kapatılınca açıkhavada içki içmek isteyenler Karaköy’e inen merpenlere yöneldi. Ardından belediye Galata Meydanı’ndaki bankları da kaldırdı. 


Radikal’in sorularını yanıtlayan Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan Galatalı mahalle sakinlerinin şikâyetlerini uzun zamandır dile getirdiklerini belirtti. ‘Sanatçılar da orada mahalle sakini’ 


Demircan “Semt sakinleri huzurlu bir şekilde uyumak istiyor. Beyoğlu’na her gün milyonlarca insan geliyor ve gece yarılarına kadar devam eden hayat , orada yaşayanları rahat ettirmiyor. İnsanlar Beyoğlu’nu hiç bu yönüyle bilmiyor. Yaşanan sorunlar hep bir ‘masa meselesi’ olarak gündeme geldi. Sadece masa değildir diye anlatmaya çalışıyorduk. Galata sesin çok eko yaptığı bir yer, insanlar uyuyamıyordu. Beyoğlu ne kadar turistik alan da olsa, tipik bir mahalle olduğunu, içinde yaşayanlar olduğunu kamuoyuna anlatmamız gerekiyor. Sanatçılar oturuyor olabilir ama onlar da Beyoğlu’nda mahalle sakini kimliğiyle oturuyor. Burada bir yaşam olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor.” 


33 yıldır mahallede esnaflık yapan A.E. içki içenlerin mahallede önceleri rahatsızlık yaratmadığını söylüyor: “İlk başlarda önemli bir şikâyet yoktu. Fakat işin içine müzik ve gürültü eklenince raydan çıktı. İnsanlar evlerine giderken kapılarında oturanlardan geçemez oldu. Biz sabah iş yerlerimizi açarken, meydandaki idrar kokusuna dayanamaz olduk. Bir iki kez uyarmaya çalıştık ama buraya gelenler de sabit insanlar olmadığı için, her gün birimiz durup söylesek bile başa çıkamadık. Üstelik söyleyince de ‘Siz bizim içkimize mi karışıyorsunuz’ gibi bir tepkiyle karşılaştık. Mesele içki değildi ama içince durdukları gibi duramadılar.” ‘Turistler keşfedince...’ 


Mahalle sakinlerinden Jairo Nino da, meydanda yaşananlardan şikâyet edenlerden: “Bundan 6 yıl önce meydana bakan bir evde oturuyordum. O zaman sabahları açılan kepenklerin sesi dışında bir sorunumuz yoktu. Mahalle turistler tarafından keşfedildikçe ilgi arttı. Ben şimdi gürültünün daha az duyulduğu bir yere taşındım ama gece burada sürekli bir karnaval havası var. Meydanda oturanlar için ses önemli bir sorundur daima.” “Pahalı yerlere karşı alternatif bir tavırdı” 


Meydana sık sık gelen ve Tophane Yokuşu’nda oturan ve bir mekânda işletmecilik yapan Anna J. için içki içenler önemli bir sorun olmamalı: “Avrupa’da da insanlar sık sık meydanlarda ve metrolarda içki içer. Bu insanların pahalı yerlere karşı alternatif tavrı. Burada umumi tuvaletler oluşturulsa sıkıntı azalabilirdi. Merkezde yaşayan insanlar ses sorununu bilir, merkez buna rağmen tercih edilen bir yerdir.Galata Meydanı yakınındaki oteller hangileri?


İstanbul’un tarihi meydanlarından biri olan Galata Meydanı, köklü tarihiyle her yıl ziyaretçilerin ağırlamaktadır ve her yıl bir adım daha etkiler görenleri.


Kulenin tepesine çıkıp İstanbul’un insanı şair yapabilecek kadar güzel manzarasını seyre dalın; bir İstanbul kokusu çekin içinize. Sonraki adımınızı Kamondo Merpenleri, Tophane-i Amire ve diğer önemli kalıntılar için atabilirsiniz.


Noble House Galata


Serdar-i Ekrem Cad. Kadribey Çıkmazı Galata / Beyoğlu / İstanbul


Noble House Galata, İstanbul’un tarihi bölgesi ve kültürel yaşam merkezi Beyoğlu’nda, Galata Kulesi’ne birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Otel İstiklal Caddesi’ne ise yalnızca 200 m uzaklıktadır.


Özel bir dekorasyona sahip otelin odalarında klima, özel banyo, duş, TV ve oturma alanı yer almaktadır. Odalar sıcak renklerde ve ferah bir dekorasyona sahiptir. Otelde ortak kullanım alanları ve odalar konukların ihtiyaçları ve rahatı düşünülerek hazırlanmıştır. Noble House’un muhteşem Boğaz manzaralı terası ise konukların keyfine keyif katar.