Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul hukuk avukatı ne iş yapar?

Profesyonel bir süreç kapsamında değerlendirmesi gereken hukuk bünyesindeki gayrimenkul çalışmaları, büyük önem taşıyor. Peki çalışmalarla ilgilenmesi gereken kişi kimdir? Gayrimenkul hukuk avukatı ne iş yapar?


Gayrimenkul avukatı, gayrimenkul ve inşaat hukukundan doğan işlem ve uyuşmazlıklarla uğraşır. Avukatlar çoğunlukla mülk sahiplerine, gayrimenkul yatırımcılarına, müteahhitlere, mimarlara, finansörlere, inşaat firmaların avukatlığını yapar. Silivri Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; mutlaka doğru çalışma altında gayrimenkul avukatı üzerinden süreç yönlendirilmeli ve takip edilmeli. Yaşanan anlaşmazlıklar ya da haklı tarafların ortaya çıkarılması için, konuyu iyi bilen ve tecrübe sahibi gayrimenkul avukatlarının devrede olması gerekiyor.


Avukatlar hangi alanlarda hizmet verir?

1- Tapu iptali ve tescil  

2- İpotek işlemleri  

3- Gayrimenkuller üzerinde bulunan aynı haklara sahip işlemler  

4- Kira sözleşmeleri  

5- Miras paylaşım noktasında ortaya çıkan ihtilaflar


Yaşanabilecek olası anlaşmazlıklar ya da oluşan haksızlıklar, tecrübe sahibi olan gayrimenkul avukatlarıyla giderilebiliyor. Gayrimenkul mülkiyeti, tapu kütüğüne tescili yoluyla veya tescil dışı kazanımı, cebri icra ve daha birçok farklı etmen konusunda da gayrimenkul avukatları süreci, kusursuz şekilde ele alıp devam ettiriliyor ve sonuçlandırılıyor.