Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sermaye iradı 2. taksiti 2017!

Konut veya işyerini kiraya vererek gelir elde edenler, bir sonraki sene iki eşit taksit halinde vergi ödemekle mükellef oluyor. Peki, ilk taksiti Mart ayında ödenen gayrimenkul sermaye iradı 2. taksiti 2017 ne zaman?


Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler "Gayrimenkul sermaye iradı" olarak ifade ediliyor. 


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


2016 yılı için mesken kira gelirlerinin 3 bin 800 TL'si gelir vergisinden istisna oluyor. Bu tutarın altında kalan mesken kira gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmiyor. 


İstisna tutarının üzerinde mesken kira geliri elde edilmesi halinde verilecek yıllık beyannamede beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.


Gayrimenkul sermaye iradı senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Bu vergi için ilk taksitler Mart ayında ödendi. Peki, Gayrimenkul sermaye iradı 2. taksiti 2017 ne zaman son?


Gayrimenkul sermaye iradı 2. taksiti 2017

Gayrimenkul sermaye iradı 2. taksit ödemeleri 1 Temmuz'da başladı. Ödeme zamanı 31 Temmuz'da sona erecek. Vergi ilgili vergi dairelerinden veya internet şubesinden ödenebilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com