Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sermaye iradı 2016!

Gayrimenkul sermaye iradı vergisi, gelirin elde edildiği seneyi takip eden yılda ödeniyor. İşte gayrimenkul sermaye iradı 2016..


Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


Gayrimenkul sermaye iradı vergisi, gelirin elde edildiği seneyi takip eden yılda ödeniyor. Buna göre bu sene 2015 yılındaki kira gelirleri için vergi ödemesi yapılacak.


Gayrimenkul sermaye iradı için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor. Beyannameyi, belirlenen istisna sınırlarının altındaki gelir sahiplerinin vermesi gerekmiyor. Bu kişiler vergiden muaf tutuluyor.


2016 yılı gayrimenkul sermaye iradı ödemeleri için belirlenen istisna sınırları şu şekilde;


Konutta 3 bin 600 TL,

İşyerinde 29 bin TL.


Gayrimenkul sermaye iradının ilk taksiti Mart ayında, ikici taksiti ise Temmuz ayında ödeniyor. Ödemeler vergi dairelerine yapılabildiği gibi, internet üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığı ile de ödenebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com