Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergileri için son 10 gün!

Gayrimenkuller için ödenen emlak ve çevre temizlik vergisi için son 10 gün kaldı. Vergi mükelleflerinin ödemelerini 31 Mayıs'a kadar tamamlamaları gerekiyor..


Gayrimenkuller için ödenen emlak ve çevre temizlik vergisi için son 10 gün kaldı. Vergi mükelleflerinin ödemelerini 31 Mayıs'a kadar tamamlamaları gerekiyor. Aksi halde aylık vergi cezası uygulanıyor.


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisi için ikinci taksitler Kasım ayında ödeniyor. Mesken, işyeri, arsa ve arazi sahiplerinin (tek konut muafiyetinden yararlananlar hariç) her sene emlak vergisini ödemeleri gerekiyor.


Çevre temizlik vergisini ise konut ve işyeri kullanıcıları ödüyor. Bu vergi arsa ve araziler için ödenmiyor. 


Emlak ve çevre temizlik vergisi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor. Yalnız konutların çevre temizlik vergisi su faturasına yansıtılıyor.


Emlak vergisi oranları

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Çevre temizlik vergisi oranları

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanıyor.


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Gayrimenkul vergileri için son 10 gün!


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Gayrimenkul vergileri için son 10 gün!


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması:

Gayrimenkul vergileri için son 10 gün!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com