Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergisi ödeme ve yapılandırması için son hafta!

Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu bazı vergilerin 2. taksit ödeme dönemi ve vergi borcu yapılandırma başvuru dönemi haftaya sona eriyor..


Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu bazı vergilerin 2. taksit ödeme dönemi haftaya sona eriyor. Gayrimenkul sahiplerinden geçtiğimiz sene taşınmazını satarak ya da kiraya vererek gelir elde edenler vergi mükellefi oluyor.


İlk taksitlerin Mart ayı içerisinde ödendiği gayrimenkul vergilerinin ikinci taksitinin son ödemesi 31 Temmuz 2018 günü akşamına kadar yapılıyor.


Ayrıca gayrimenkul sahiplerinden emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan kimseler de yapılandırma başvurularını yine bu tarihe kadar yapabiliyor.


Taksit ödemesi


Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkulünü iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaranlar tarafından ödenen vergi oluyor. Mevcut uygulamada 5 yıldan sonra yapılan satışlardan elde edilen gelirler vergilendirilmiyor. Bu yıl vergi mükellefleri, gayrimenkulünü geçtiğimiz sene içerisinde satanlar ödüyor. Vergide istisna sınırı 11 bin TL olarak tespit edildi.


Kira gelir vergisini ise konut ya da işyerini veya her ikisini de bir sene boyunca kiraya vererek kira geliri elde eden mal sahipleri ödüyor. 2017 yılında konutta 3 bin 900 TL, işyerinde ise 30 bin TL geliri olan kimseler bu sene vergi mükellefi oldu.


Vergi yapılandırması


Emlak ve çevre temizlik vergisi borçları vergi affı ile yapılandırılabiliyor. Bu kapsamda 31 Mart tarihinden önce olan vergi borçları taksitlendirilebiliyor. Yapılandırılan emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi borcu peşin ya da taksitli bir şekilde ödenebiliyor. 


Taksitli ödemeler 6, 9, 12 ve 18 aylık vade halinde yapılabiliyor. Ödemeler 2 ayda bir yapılacak olup, yapılandırmada ilk taksiti 1 Ekim'e kadar ödenecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com