Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergisi ödemelerinde son 10 gün!

Emlak ve çevre temizlik vergisi ile miras vergisi olan gayrimenkul vergilerinin 2. taksit ödemeleri 10 gün sonra sona eriyor...


Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu emlak, çevre temizlik ve miras vergisinin 2. taksitinde sona gelindi. Henüz ödeme yapmamış olan mükelleflerin son 10 günü bulunuyor. Mükellefler ödemelerini 30 Kasım akşamına kadar yapabiliyor.


Gayrimenkulün maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergi mükellefi oluyor.  


Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergide ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Taksitler ilçe belediyelerinde ödeniyor. 


Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için ödenen vergi konut ve çatılı işyerleri için alınıyor. Ancak arsa ve araziler vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.


Çevre temizlik vergisi mükellefi "taşınmazı kullanan kişi" oluyor. Buna göre, taşınmazda kiracı olması durumunda, vergi sorumlusu kiracılar olurken, mal sahipleri çevre temizlik vergisinden muaf oluyor.


Çöp vergisi olarak bilinen çevre temizlik vergisi de senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergide ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Taksit ödemeleri ilçe belediyelerinde yapılıyor.


Miras vergisi, 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Kendisine miras yolu ile gayrimenkul kalan kimseler vergi mükellefi oluyor. Ayrıca malların karşılıksız bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde de yine veraset ve intikal vergisi ödeniyor.


Miras vergisi, intikalden itibaren 3 sene içinde senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi, toplamda 6 taksit halinde yapılmış oluyor.


2018 yılına ait miras vergisinin ilk taksiti Mayıs'ta ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım'da sona eriyor. Vergi borcu bağlı olunan vergi dairesinden ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com