Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gelir vergisi beyan dönemi uzatıldı mı?

Değer artış kazancı vergisi için 25 Mart'a kadar beyanname verilmesi gerekiyordu. Peki, gelir vergisi beyan dönemi uzatıldı mı?


Gayrimenkul satışından doğan vergiler arasında değer artış kazancı de yer alıyor. Bu vergi iktisap tarihinden itibaren 5 sene içinde satılan taşınmaz mallar için ödeniyor.


Vergi için 25 Mart'a kadar beyanname verilmesi gerekiyordu. Peki, gelir vergisi beyan dönemi uzatıldı mı


GİB tarafından yapılan açıklamaya göre; 2015 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 31 Mart 2016 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı.


Elektronik ortamda beyanname veren mükelleflerin, beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkün.


İlgili sirküler:


T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

 

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/81

 

Konusu: 2015 Takvim Yılı Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme Süresinin Uzatılması.


Sayısı  : VUK-81 / 2016 -2

 

1. Giriş

Bakanlığımıza iletilen talepler doğrultusunda, Vergi Usul Kanununun mükerrer 28 inci maddesindeki yetkiye dayanılarak; 2015 takvim yılı Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süresinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

 

2. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme Süresinin Uzatılması:

 

25 Mart 2016 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2015 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 31 Mart 2016 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır. Elektronik ortamda beyanname veren mükelleflerin, beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkündür.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com