Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

GES için imar barışına başvurulur mu?

İmar barışına 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için başvurulabiliyor. Peki, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) için imar barışına başvurulur mu?


İmar mevzuatına aykırı yapılar için imar barışına müracaat edilerek yapı kayıt belgesi alınabiliyor.  İmar barışı kapsamında alınacak Yapı Kayıt Belgesi için müracaatın 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.


İmar barışına e-devlet kapısından başvurulabiliyor. Başvuruyu tek bir malik yapı adına yapabiliyor. Ancak bedelin tüm malikler tarafından eşit bir şekilde ödenmesi gerekiyor. 


Ancak kanunda belirtilen istisnai yapılara bu belge düzenlenmiyor. Peki, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) imar barışı kapsamında mı? GES için imar barışına başvurulur mu?


GES için imar barışına başvurulur mu?


Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapıları imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alabiliyor. 


Yapı kayıt belgesi için ödenecek bedel hesapalamasında yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli; 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesaplanıyor.


Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranında alınıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com