Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Google binaları - Google yapıları

Google, ABD’deki merkez ofisi Googleplex binasının yanı sıra Londra’daki ofisiyle de biliniyordu. Ünlü arama motorunun, San Francisco’da deniz üzerinde yükselen bir bina yaptırdığını da öğrendik. Öyle ki, Google kulesinin inşaatında çalışan işçilerin cep telefonları toplatılıyor, gizlilik anlaşması imzalatılıyor...Google binaları - Google yapıları

GoogleplexGoogle’ın kuruluş hikayesi nedir? 


Google Inc. (NASDAQ: GOOG), internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık "Google Guys" olarak anılmaktadır.Google’ın merkez ofisi nerede?


Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek"tir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil" (Kötü Olma) dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, California'ya taşınmıştır.


Google binaları - Google yapılarıGoogleplex ne demektir?


Mountain View'de bulunan Google'ın merkez binası Googleplex olarak anılmaktadır. İsmi, Google ve kompleks ile googolplex kelimesinden türetilmiştir. Binanın lobisi piyano şeklinde dekore edilmiştir, içerde lav lambaları, eski server clusterlar ve duvarlarda arama sorgu projeksiyonları bulunmaktadır. Koridorlarda egzersiz topları ve bisikletler mevcuttur. Her çalışanın ortak eğlence ve dinlenme merkezlerine giriş hakkı vardır. Eğlence alanları yerleşkenin her yerinde bulunmaktadır. Antrenman salonlarında ağırlıklar, ergometreler, soyunma odaları, duş ve kurulanma imkanları, masaj salonları, çeşitli video oyunları, langırt, piano, bilardo masaları ve masa tenisi mevcuttur. Bunlara ek olarak da beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yiyecek ve içeceklerin bulunduğu odalar mevcuttur. Çalışanlar odalarda bulunan gıdaları ücretsiz, satış makinelerinde bulunanları ise ücreti karşılığında alabilmektedir.Google binaları - Google yapıları


Google’ın Manhattan binasının özellikleri nelerdir?


Google, 2006 yılında 28,900 m2'lik çalışma alanına sahip New York City, Manhattan 111 Eighth Caddesi'ndeki binasına taşındı. Google binaları - Google yapılarıBina Google tarafından özel olarak inşa edildi ve büyük ortaklıkları başaran en büyük satış grubu olarak lanse edildi. 100'den fazla projeden (Google maps, Google Spreadsheets ve diğerleri...) sorumlu olan mühendis personel grubu New York City'de bulunan ekibe dahil edildi. Bina yılda 10 milyon $’a kiralanmıştır ve Mountain View'deki merkez binasına benzer dizayn ve fonksiyonlara sahiptir. Kasım 2006'da Pittsburgh'daki Carnegie Mellon yerleşkesinde bir ofis açtı. Bu ofiste akıllı telefon uygulama ve programlarının satışıyla ilgili reklam yapılması üzerine odaklanıldı. 2006'nın sonlarına doğru, Google AdWords bölümü için Ann Arbor, Michigan'da yeni bir merkez bina kurdu.  Ayrıca, dünyanın birçok yerinde yerel ofisleri bulunmaktadır.


Google, çevreye duyarlı olma noktasında adımlar atmaktadır. Ekim 2006'da şirket binlerce güneş paneli kurma planını açıklamış, sistemin; 1.6 megawatt elektrik gücü üreteceğini tahmin ederek ihtiyacı olan elektrik enerjisinin 30%'nu bu yolla karşılamayı planlamıştır. Bu sistemin, dünyadaki en büyük güneş enerjisi kaynaklı güç üretimi sistemi olarak planlanmıştır. Buna ek olarak 2009 yılında Google, Googleplex etrafındaki otlak alanlarının kısa kalmasını sağlamak maksadıyla bu alanda keçi sürüleri konuşlandıracağını ve ayak izlerinin karbon salınım oranını azaltması yoluyla çalıların mevsimlere bağlı olarak yanmasının önüne geçilmesini de amaçladığını açıkladı. Çimlerin kısa tutulması ile ilgili fikir, yarı iletken alanında çalışan mühendis R. J. Widlar'a aittir. Buna rağmen Harper Magazine tarafından Google, kendi iç yapısında kullandığı bir slogan olan "Kötü olmayın" prensibine ve kamu enerjisi tasarrufu kampanyalarına uymayıp, kendi sunucuları için gereken büyük miktarda enerjiyi sağlama çabasına girdiği gerekçesiyle "enerji israfı" suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır.


Dünyanın teknoloji ve yazılım devi Google'ın merkez bürosundaki yaşam zaman zaman gündeme gelir. Böyle bir ofis ortamında çalışmayı her çalışanın arzuladığını düşünmemek elde değil..Google Londra ofisinde neler var?


Google binaları - Google yapılarıGoogle Campus henüz yayınlanmış, herkesi "Burada çalışmak da vardı!" diye iç çektirmişken, şirketin Londra merkez ofisi de 2012 yılında tamamlandı.


Google binaları - Google yapılarıRenzo Piano tasarımı Central St. Giles'da bulunan merkez ofis, internet şirketlerinin çoğunda görmeye alışık olduğumuz açık alanların çoğunlukta olduğu, kapalı alanlarda ise rahatlığa önem veren, eğlenceli ve özgün tasarıma sahip.


Google binaları - Google yapılarıPenson tarafından tasarlanan ofisin içerisinde dans stüdyosu, spor salonu, kafe, 200 kişilik toplantı salonu bulunuyor.


Google binaları - Google yapılarıGoogle’ın deniz üstündeki kule projesi nedir? 


Henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmayan Google, bu fikrin patentini 2009 yılında almıştı. Su yüzeyinde duran, çevre dostu olduğu ve denizden aldığı enerjiyle çalıştığı iddia edilen veri merkezinin Google tarafından yapılıyor olduğu iddiası ise büyük heyecan yarattı. İnşaatta çalışan görevliler, içeri girmeden önce cep telefonlarını vermek ve gizlilik anlaşması imzalamak zorunda kaldıklarını ifade etti.


Google binaları - Google yapıları


ABD’nin San Francisco kentinde deniz üzerinde yükselen bir yapı, Google tarafından yapılması planlanan gizli bir veri bankası iddialarını güçlendirdi.