Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gülseren Anayurt Kentsel Yenileme Projesi - Ankara

Ankara’nın ilçesi Mamak’ın iki ayrı mahallesi, Gülseren ve Anayurt’u kapsayan Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi. Proje, Ankara’daki yeşil alanı en fazla olma özelliğini taşıyan kentsel yenileme projesi olarak dikkat çekiyor. Gülseren Anayurt Kentsel Yenileme Projesi’nde gecekondu sahiplerinin kaç metrekare büyüklüğünde daire alacakları belirlendi.Gülseren Anayurt Kentsel Yenileme Projesi - Ankara
Gülseren Anayurt Kentsel Yenileme Projesi, Mamak, AnkaraGülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi temelleri ne zaman atıldı?


Mamak'ta çarpık yapılaşmanın önüne geçerek, depreme dayanıklı konutların inşa edileceği ve Mamak'ın iki ayrı Mahallesi'ni kapsayan Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 2000 konutun temeli 23 Kasım 2013 tarihinde törenle atıldı.Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi’nde kaç konut olacak?


2012 yılının Haziran ayında yıkımların başladığı Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 437 bin metrekarelik alanda toplam 5700 konut yapılacak. 


Yeni yerleşim alanında konutların yanı sıra cami, lise, ilköğretim okulu, anaokulu, ticaret merkezleri, sağlık tesisi, sosyal kültürel tesis alanları ve ilçe emniyet müdürlüğü yer alacak. 


Proje kapsamında 1,5 yıl gibi kısa sürede yüzde 75' in üzerinde hak sahibiyle anlaşma sağlandı. Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi’nde neler var?


Proje kapsamında , hak sahipleri ile anlaşma yapıldığı takdirde 45 hektarlık alanda 5700 konut inşa edilecek. 


Proje alanının gecekondulardan temizlenmesiyle birlikte konutların inşaatına başlanacak ve konutlar iki yıl içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 


Proje kapsamında 161 işyeri ve 1757 gecekondu yıkılarak yerine modern konutlar ve sosyal donatılar inşa edilecek. Anayurt –Gülseren Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi Ankara’nın yeşil alanı en büyük  projesi olma özelliğini de taşıyor. 


Proje alanında Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü içinde yer ayrıldı.Projenin hayata geçmesiyle birlikte Emniyet Müdürlüğü’nün de bu alana taşınması düşünülüyor.


Proje alanında tapusu veya  tapu tahsisi olan tüm gecekondu sahipleri hak sahibi olacak.175 m2 hissesi olan vatandaş  A tipi 1 adet 3+1 daire, 150 m2 hissesi olan vatandaş B tipi 1 adet 3+1daire, 125 m2 hissesi olan vatandaş  C tipi 1 adet 2+1 daire ve her 100 m2 hissesi olan vatandaşla D tipi 1+1 daire için sözleşme yapılacak. 

Ayrıca gecekondusu olup tapu veya tapu tahsisi olmayan vatandaşlarda mağdur edilmeyip,TOKİ tarafından  bu alanda yapılacak olan  konutlardan öncelikli hak sahibi olacak.Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi’nin uygulama esasları nelerdir? 


1.     Tapulu gecekondusu olan proje alanındaki  herkesle tapu miktarına bakılmaksızın hisselerine en yakın 3+1 konut tipinden anlaşma yapılacaktır.


2.     Gecekondusu olmayıp sadece tapusu olan kişilerden sadece 100 m2  ve üzerinde tapulu hissesi olanlarla konut anlaşması yapılacaktır.


3.     Tapu tahsis belgesi olup 2981 sayılı yasa çerçevesinde hak sahibi olanlarla konut anlaşması yapılacaktır.


4.     Tapusu ve tapu tahsis belgesi olmayıp sadece gecekondusu olan vatandaşlar bu alanda TOKİ   tarafından satılacak olan konutlardan öncelikli alım hakkına sahip olacaktır.


5.     Tapulu gecekondu sahiplerinin enkaz bedelleri borçlarından düşülecektir. Hak sahiplerinin gecekondu enkaz bedelleri anlaşmalarda 450 TL/1 m2 den arsaya dönüştürülerek dikkate alınacaktır.


6.     Kira bedeli ödenmeyecektir.


7.     İşyeri anlaşması yapılmayacaktır.


8.     Konut anlaşması yapan hak sahipleri kalan borçlarını dairelerinin teslimiyle birlikte yapacaktır. Borcunu peşin ödemek isteyen hak sahiplerine kalan borç üzerinden  %15 indirim yapılacaktır.


9.     Borçlanacak vatandaşlar eksik arsa paylarını m2 'si 450 TL üzerinden tamamlayacaklardır.


10. Belediyenin bedelini ödeyeceği arsalar için arsa m2 'si  450 TL üzerinden hesaplanacaktır.


11. 23.09.2010 tarihinden sonraki arsa bölünmeleri sonucu oluşan hissedarlar ile (veraset intikaller sonucu bölünmeler hariç) konut anlaşması yapılmayacaktır.


12. Hak sahipleri gecekondu veya arsalarının olduğu yerden veya en yakın yerden konutlarını alacaklardır.Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi’nde kim, kaç metrekarelik daire alacak?


Gülseren Anayurt Kentsel Yenileme Projesi - AnkaraHer 250 m2 hisseye karşılık 1 adet 133 m2 net 4+1 Daire


Her 200 m2 hisseye karşılık 1 adet 110 m2 net 3+1 Daire


Her 185 m2 hisseye karşılık 1 adet 104 m2 net 3+1 Daire


Her 175 m2 hisseye karşılık 1 adet 100 m2 net 3+1 Daire


Her 125 m2 hisseye karşılık 1 adet 70 m2 net 2+1 Daire


Her 105 m2 hisseye karşılık 1 adet 60 m2 net 2+1 Daire verilecektir.Mamak Belediye Başkanı, Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi için neler söyledi? 


Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak’ın iki ayrı mahallesini kapsayan Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak  mahalle sakinleri ile bilgilendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Akgül, projenin Ankara’daki yeşil alanı en fazla olma özelliğini taşıyan kentsel yenileme projesi olacağını belirterek Gülseren ve Anayurt mahallesinin projeyle birlikte yeni kazanacağı imajın tüm Ankara’ya örnek olacağının altını çizdi.


Mahalle sakinlerinin projeyle ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Akgül, vatandaşlardan yanlış bilgilendirmelere kulak asmamalarını istedi.


Başkan Akgül, “Yapmış olduğumuz toplantının amacı projenin detaylarını ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını bizden duymanızdı. Amacımız sizleri mağdur değil; mutlu etmek.El ele vererek, sizlerin de hassasiyetlerini göz önünde tutup, projenin önünü açmak” diye konuştu.


Başkan Akgül, müteahhitlerin bile sunduğu imkanlardan daha cazip imkanlar sunduklarını hatırlatarak, vatandaşların biran önce konutlarını alabilmeleri için tüm şartların vatandaşın lehine hazırlandığını belirtti. 


Bilgilendirme toplantısında söz alan vatandaşlar artık gecekondu hayatından kurtulup modern konutlarda yaşamak 

istediklerini projenin bir an önce başlamasını sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, Belediye Başkanı Mesut Akgül’e teşekkür ettiErdoğan Bayraktar, Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi için neler söyledi? 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Eskiden seçim yaklaştıkça herkes 'bir yerde bir arsa çevireyim, gecekondu yapayım' diyordu. Bu anlayış bitti. Halkımız bu anlayışı elinin tersiyle itti" dedi.


Erdoğan Bayraktar, TOKİ ve Mamak Belediyesi işbirliğiyle yürütülen Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki 2 bin konutun temel atma töreninde, kentsel dönüşümün dünyanın en zor işlerinden birisi olduğunu belirtti. 


21 Kasım 2013 tarihli Ankara İl Gazetesi’nin haberine göre; demokrasilerde vatandaşların rızasına dayalı iş yapmak gerektiğini dile getiren Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarında da halkın rızası ve desteğinin şart olduğunu ifade etti. Bakan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında cesaret gösteren ve emek veren belediye başkanlarına teşekkür etti. 


Mamak'ın kentsel dönüşüm yapılması gereken ilçelerin başında geldiğine işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu: "Eskiden seçim yaklaştıkça herkes bir yerde bir arsa çevireyim, gecekondu yapayım diyordu. Bu anlayış bitti. Halkımız tarafından bu anlayış elinin tersiyle itti. 


Çünkü gecekondu yaparsa, kaçak yapı yaparsa mühendislik hizmeti almayacağım biliyor. Yeni kanundan sonra elektrik de su da bağlamıyoruz. Gecekonduya vereceği parayla daire sahibi olacağım biliyor. Vatandaşların desteği ve duaları oldukça bu çalışmalar katmer katmer artacak" dediGülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi için iletişim bilgileri nelerdir?


Mamak Belediyesi


Adres: Mamak Caddesi No:181 06260 MAMAK / ANKARA 

E-Mail: mamak@mamak.bel.tr

Tel: 444 0 149

0 312 550 70 00

0 312 550 70 01

Fax: 0 312 550 71 66

Web: www.mamak.bel.trÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016