Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Günlük kiralık ev

Önceleri yabancı turistlerin tercihi olsa da şimdi Türkler’in de tercihi olan evlerdir. Otel veya pansiyonlara oranla daha ucuz olup, son günlerde fuhuş veya suç işleme niyetiyle kullanıma karşı polisin takibi altına alındı.Günlük kiralık ev nedir?Günlük kiralık evler bir işletme türü olarak ortaya çıktı. Günübirlik gidilen gezilerde ya da otellerde konaklamak istemeyenler için böyle bir yola gidildi. Tatil yapmak isteyen ve evli olmayan çiftler için otellerde konaklama zorluklarının yaşanması sonucu bu tür evler kiralanmaya başladı fakat son yıllarda bu evlerin güvenliği hakkında tereddütler yaşandı.


İstanbul gibi büyük şehirlerde genellikle fuar alanlarına, merkezi hastanelere yakın yerlerde olan bu evler; tatil yapmak istenilen şehirlerde de mevcut olup, ülke genelinde resmi sayılara göre toplam 30 bin adet buluyor. Fakat  www.emlakkulisi.com haberine göre; günlük kiralık evler şantaj amaçlı kameralar yerleştirildiği için Emniyet Müdürlüğü tarafından takibe alındı. Yapılan araştırmalara ve şikayetler üzerine bu evler kötü amaçlı insanlar tarafından fuhuş mekanı olarak da kullanılmaya başlandı.


Günlük kiralık ev


Günlük kiralık ev fiyatları ne kadardır?Günlük kiralık evler 2013 yılı itibari ile bölgesine, metrekaresine ve kullanım alanına göre 50 TL ile 250 TL arasında ortalama fiyatlara sahiptir. İstanbul’da çoğunlukla Beylikdüzü, Esenyurt, Aksaray, Ataköy, Bakırköy, Kadıköy ve  Ataşehir gibi semtlerde yer alıyor.Günlük kiralık evlerin avantajları nelerdir?-Yatırımcılar yönüyle 1+0 ve 1+1 ev tipinin satışını kolaylaştırıyor.

-Günlük kazanç imkânı doğuruyor. Kazanılan para, mal sahibinin aylık bazda alacağı kira bedelinden daha cazip görünüyor.

-Konut tapusu olmasına rağmen meskenin ticari amaçla kullanımı mal sahibinin emlak vergisi haricinde vergi ödememesine neden oluyor.

-Konutun kiralanması yüzde 90 internet üzerinden yapıldığından komisyon bedeli, ek ilan bedeli vs. ödenmiyor.

-Büyük şehirlere ister kısa, ister uzun süreliğine iş seyahati için gidenlerin otel masraflarına kıyasla daha ekonomik bir faturayla karşılaşmaları imkânı doğuyor.


Günlük kiralık evlerin dezavantajları nelerdir?-Mukavelenin günü birlik yapılması gerekirken çoğu kez kiralama kimlik bilgilerinin verilmesi karşılında yapılıyor.

-Evin ne maksatla kullanıldığının denetimi yapılamıyor.

-Daha fazla kazanma hırsı olan mal sahipleri yasa dışı işler yapanların faaliyetlerini devam ettirmeleri konusunda bir fırsat verilmiş oluyor.

-Şikayet söz konusu olduğunda maliye ile emniyetin kanunlar çerçevesinde işlem yapması gündeme gelebiliyor.


Günlük kiralık ev hakkında neler düşünüyorlar?


İbrahim Çağlar (29- Makine Mühendisi)


İnternette böyle bir günlüğüne kiralanabilen bir sürü ev var. Hafta sonu eğlendikten sonra eve gitmektense bu tür bir yer tutmak daha makul. Mesela önümüzdeki hafta askere gideceğim. Gitmeden önce arkadaşlarla Beyoğlu’nda bir uğurlama gecesi yapmak istiyorum. Arkadaşlarımın kimisi Sarıyer’den geliyor, kimisi Anadolu yakasından, Caddebostan’dan. Şehir dışından gelen bile var. Gece dönüşte vereceğimiz taksi paraları zaten evin kirasından fazla tutuyor. O vakitte yola çıkmak, alkollü araba kullanmak falan da cabası. Onun yerine elimizin altında bir ev olsun, isteyen sabahlasın, isteyen yatsın uyusun. Daha iyi değil mi?


Ferit Çavdarlı (İstanbulrentals Emlak Şirketi)


Eskiden sadece yabancılar günlük ev kiralardı. Son bir yıldır Türkler de bu evlerden tutmaya başladı. Misafirlerimizin kalış süresince çöp, havlu gibi günlük temizlikler yapılıyor. Müşteri çıktıktan sonra detaylı temizlik yapılıyor. İsteğe göre kahvaltı, alışveriş ve başka ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Evlerimiz Taksim, Galata, Sultanahmet ve Cihangir’de. Müşteriler bize internet üzerinden ulaşıyor. Onlara alternatifli linkler yolluyoruz, fotoğraflarıyla inceliyorlar. Elimizde gecelik kirası 80 Euro’dan başlayan evler var. Lüks arttıkça fiyat da artıyor. Mesela 250 Euro’luk evde deniz manzarası, hatta jakuzi-sauna bile mevcut. Normal zamanlarda bir hafta önceden başvurmaları yeterli. Ama yeni yıl, Formula-1, bayram gibi zamanlarda en az bir ay önceden rezervasyon şart. Başka yerlerde tek gecelik kiralık evler bulabilirsiniz. Ama biz en az üç günlüğüne veriyoruz. Bu önlem çeşitli suiistimalleri engellemek için.


Günlük ev kiralayan güvenilir firmalar hangileridir?


1. http://www.istanbulapartev.com/

2. http://www.rentalhouseankara.com

3. http://www.ezrasuites.com/

4. http://www.tatilkapilari.com/

5. http://www.eliteaparts.com/

6. http://www.atakoygunlukkiralikdaire.com/

7. http://www.sweethomeistanbul.com/

8. http://www.kiraguru.com/home

9. http://www.gunlukkiralikev.com.tr/

10. http://www.kiralikgunlukdaireler.com/Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura