Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hak sahibi ölürse kentsel dönüşüm kira yardımı ne olur?

Bakanlığa yapılan kira yardımı başvurusunun onaylandığını ve kira yardımının alınmaya başlandığını düşünelim. Bu süreçte hak sahibi ölürse kentsel dönüşüm kira yardımı ne olur?


Binanın riskli olarak tespit edilmesi halinde, o binada ikamet eden mal sahipleri Bakanlığın kira yardımını alabiliyor. Kira yardımı geri ödemesiz bir şekilde 18 ay boyunca yapılıyor.


Verilecek yardım bedeli, ilden ile değişkenlik gösteriyor. Ankara, İstanbul ve İzmir'de kentsel dönüşüm kira yardımı 795,00 TL olarak veriliyor.


Kiracılara defaten verilen ücret 1.590,00 TL iken; Sınırlı ayni hak sahibine defaten verilen bedel ise 3.975,00 TL oluyor.


Peki, Bakanlığa yapılan başvurunun onaylandığını ve kira yardımının alınmaya başlandığını düşünelim. Bu süreçte hak sahibi ölürse kentsel dönüşüm kira yardımı ne olur?


Hak sahibinin vefatı halinde, kira yardımı ödemesi durdurulacaktır. Kalan kira yardımı taksitlerinin varislere ödenmesine devam edilebilmesi için Mirasçılık Belgesi istenmelidir. 


Varisler sisteme yeni hak sahipleri olarak girilecek ve aylık kira yardımı tutarları hisseleri oranında belirlenecektir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com