Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Halit Dumankaya

Rize doğumlu olan Halit Dumankaya, inşaat malzemeleri satarak sektöre girdi ve 1963 yılında kardeşi İbrahim Dumankaya ile birlikte Dumankaya İnşaat’ı kurdu. 1992 yılında ise ANAP’tan milletvekili oldu.Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya:

- 1943 yılında Rize İkizdere’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini 2. sınıfına kadar okuyabildi.

- Sektöre ise inşaat malzemeleri satarak girdi.

-  Kardeşi İbrahim Dumankaya ile birlikte 1963 yılında Dumankaya İnşaat’ı kurdu. İlk önce taahhüt işleri ve müteahhitlik yaptı. 

- 1992 yılında ANAP’tan milletvekili olunca taahhüt işlerini bırakıp, araziye yöneldi. İki dönem milletvekilliği yapıp tekrar sektöre döndü. Yıl, 1999 olmuştu.

- Dumankaya İnşaat’ın kurucuları İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya yeni ve farklı projelere odaklanmak stratejisi ile, 50 yıldan fazla süren birlikteliklerini, 31 Mayıs 2013 tarihinde sona erdirdiler. Kardeş İbrahim Dumankaya ve oğlu Ali Dumankaya artık yollarına DKY İnşaat ile devam edecekler.

Halit Dumankaya inşaat sektörüne nasıl girdi?

Halit Dumankaya 1943 yılında Rize İkizdere’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini 2. sınıfına kadar okuyan Dumankaya, sektöre ise inşaat malzemeleri satmakla başladı. Müteahhit olarak sektörde yoluna devam etti. 

İbrahim Dumankaya ile birlikte 1963 yılında Dumankaya İnşaat’ı kurdu. İlk önce taahhüt işleri ve müteahhitlik yaptı. 1992 yılında ANAP’tan milletvekili olunca taahhüt işlerini bırakıp, araziye yöneldi. İki dönem milletvekilliği yapıp tekrar sektöre döndü. Halit Dumankaya, 1999 yılında şirkete geçer geçmez Dumankaya İnşaat’ta büyümeye başladı. 

Halit Dumankaya, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği görevine devam ediyor.

Halit Dumankaya bugünün inşaatçılığını nasıl buluyor?

Kendisiyle yapılan bir söyleşide, çok titiz olduklarını dile getiren Halit Dumankaya, eskiden inşaatların kalitesinin düşük olduğunu belirtme ihtiyacı duyuyor. "Eskiye bakınca çok ilerideyiz" diyen Halit Dumankaya sözlerine şöyle devam ediyor:

"Yapılan binalarda biz çok titizdik. Beton döküleceği gün birimiz altta birimiz üstte amelenin başında takip ederdik. O kadar titiz olduğumuz halde şimdi o yapılan binalar bugünle karşılaştırılınca korkunç vaziyettedir."

Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Halit Dumankaya neler söyledi?

2012 yılında Eskişehir Girişimci Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (EGSİAD) Yapı Komisyonu tarafından bir konferans düzenlendi. 'Başarıya giden yolda geçen yarım asır ve kentsel dönüşümde Eskişehir' konulu konferansa Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halit Dumankaya da katıldı. Dumankaya, kentsel dönüşüm projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Kentsel dönüşümler bölge bazında yapılması lazım. Yani ada bazındaki kentsel dönüşümler çok da büyük fayda sağlamayacak. Bölge bazında yapılan kentsel dönüşümler orada ki bütün yeşil alanlar, okullar, cami yerleri ayrılacaktır. Dolayısıyla yüz sene iki yüz sene sonrası düşünülerek yapılmalıdır."

Halit Dumankaya

Üstteki fotoğraf: Baba - oğul Dumankayalar...

Şirket içinde çocukları ile araları nasıl?

Halit Dumankaya, çocukları ile olan ilişkisini şu şekilde dile getiriyor:

"Uğur ve Ali (Kardeşinin oğlu) şirketin yönetim kurulu üyeleri, yönetim kurulunda bizi acımasızca eleştirebilirler, fikirlerini çok rahat söyleyebilirler. Şirketin kapısından içeri girdiğimizde yalnızca iş arkadaşıyızdır, şirketin kapısından çıktığımız an ise baba-oğul ilişkimiz başlar. Biz ataerkil bir aileyiz, oğlumun iş dışında bana karşı gelmesini, eleştirmesini kabul etmem. 

Fikir ayrılıklarımız saygısızlık boyutuna gelmez, zaten pek uzatmıyoruz. Şirket kararlarının yüzde 99’unu ittifakla alırız, yönetim kurulu toplantısında fikirler ortaya serilir, çoğunluğun kararı kabul edilir. Kimi zaman kuşak çatışması yaşasak da arkadaş gibiyiz ve birbirimizden çok şey öğreniyoruz."

Halit Dumankaya milletvekili olduğu dönemler ile ilgili neler söyledi?

Okul yıllarından itibaren siyasete ilgisi olduğunu dile getiren Halit Dumankaya, milletvekilliği yapana kadar siyasi alanda birçok görevde yer aldığını söyledi. Dumankaya, kızını kayıp etmesinin ardından toparlanmak adına siyasete girdiğini açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti:

Çok rahat bir milletvekilliği geçirmedim, zor ve çileli geçti aslında. İşlerimde çok büyük aksamalar oldu, çünkü çocuklar küçüktü ve abim yalnız kalmıştı. Muhalefet olduğumuz dönemlerde üzerime çok gelindi, şirkete zarar vermeye çalışanlar oldu. Siyasete girdiğim için pişman oldum ve kimseye tavsiye etmiyorum. O kadar sevilecek bir yer değil orası.