Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nın yüzde 92'si tamam!

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, çalışmaların yüzde 92 oranında tamamlandığını açıkladı..Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Eksik olan imalatlarımızı da tamamlayıp yıl sonunda bu projeyi İstanbulluların hizmetine sunacağız" dedi.


Hürriyet'te yer alan habere göre,Gebze-Halkalı arasında mesafenin 115 dakikaya düşürüleceğini söyleyen Turhan, "Gebze-Pendik arası kesimde T1 ve T2 Banliyö hatları istasyonları tamamlanmıştır. Sinyalizasyon sistemlerinin tesisi devam etmektedir. Projemizin gerçekleşme oranı yüzde 92 mertebesindedir. Banliyö hatlarının iyileştirilmesi tamamlandığında Gebze-Halkalı arası 3 hat olacak şekilde demir yolu teşkil edilecektir. 2 hat üzerindeki,  Marmaray  ile bütünleşmiş şekilde banliyö işletmesi yapılacaktır. 3'üncü hat üzerindeyse şehirlerarası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecektir. Bu hattın hizmete girmesiyle Üsküdar-Sirkeci arasında seyahat süresi 4 dakikada olacaktır. Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13 buçuk dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya inecektir. Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Gebze-Halkalı arası ise 115 dakikada seyahat edilebilecektir" diye konuştu.


Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı duraklarında yüksek hızlı tren durabileceğini ifade eden Bakan Turhan, "Asya yakasında Ayrılıkçeşme- Gebze arasındaki mesafe yaklaşık 44 kilometredir. Avrupa yakasında Kazlıçeşme ile Halkalı arası 19 buçuk kilometredir. Mevcut 2 hatlı demiryolu sistemi yerine 3 hatlı demiryolu sistemi teşkil edilecektir. 38 adet yeni istasyonu hizmete alacağız" dedi.