Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hasan Çebi İnşaat

İnşaat Mühendisi Hasan Çebi’ye ait olan inşaat şirketidir. Son günlerde firmanın adı Kemer Resort Otel ile ilgili duyulmaya başlandı.Hasan Çebi kimdir?


İnşaat Mühendisliği ve işletme mezunudur. İlk iş deneyimine Karayollarında başladı. Hasan Çebi, 2009 yılında emekli oldu. Trabzonlu olan Çebi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Trabzon Milletvekili aday adaylarından oldu. 2001 yılında siyasete başladı. 


Araklı’da İl Genel Meclis Üyesi seçildikten sonra 3,5 sene AK Parti grup vekili olarak görev aldı. 

Hasan Çebi İnşaat kurucusudur. 


Hasan Çebi İnşaat neler yapmaktadır?


Hasan Çebi tarafından kurulan Hasan Çebi İnşaat, son günlerde adını Kemer Resort Otel ile duyurdu. 2013 Mayıs ayında KAP’tan duyurulan açıklamaya göre; ATAÇ Turizm işletmesinde bulunan Kemer Resort Otel için Hasan Çebi İnşaat ile anlaşmaya varıldı. 


Fakat Hasan Çebi İnşaat tarafından ertesi gün yayınlanan duyuruya göre, firma satıştan vazgeçti ve  Kemer Resort Otel’i Barut Oteller Zinciri 57 milyon dolar ile satın aldı.


Hasan Çebi İnşaat neler yaptı?


Hasan Çebi, Hasan Çebi İnşaat olarak ne tür projeler gerçekleştirdiklerini şu şekilde açıkladı:


Karayolları 10. Bölgeye bağlı 6 vilayette yüzlerce projelerde çalışmış insanlarız. Trabzon’da da önemli projelere Güney Çevre yolu Darıca’dan başlayıp dünya ticaret merkezinde biten 14 belde belediyeyi kapsayan bir yoldur.  2005’li yıllarda sivil toplum örgütlerine anlatan şehir içi, şehir dışı trafiğinin ayrılmasının gerektiğini savunan kişilerdenim.  


Tersane alanı toplamda 500 dönümlük bir yer bunun 350 dönümlük yeri Nur gemiciliğe aittir. Projede 2500 kişiye istihdam etme özelliğiyle beraber 100 trilyonun üzerinde de yatırımı var. Sondajlar hem denizden, hem karadan vurularak üst yapı projeleri çizilmek üzeredir. Ondan sonrada başlayacak.  Dünyada ilk 5 sıraya giren önemli deniz firmalarla anlaşıp çalışmak önemlidir. Karadeniz’de petrol aramaları var biz burada lojistik olarak destek olmayı düşünüyoruz. Sonuçlarda da verimli değerler geliyor. Petrol ve doğal gaz çıkması ile zenginlik geleceğini düşünüyoruz.


Demiryolu fizibilite çalışmalarında bulundum. 3 bölgede bugün Araklı Dağbaşı, Bayburt Erzincan kesiminde Trabzon-Maçka Torul-Gümüşhane Kırıklı Tekgün Kelkit havzasında Erzincan kısmı Torul-Doğankent Kürtün-Tirebolu.